Udhëheqësi çeçen thotë se tre mijë luftëtarë të tjerë të tij janë gati të shkojnë në Ukrainë

Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov / Foto: EPA-EFE/ALEXEY NIKOLSKY

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov ka thënë se 3.000 luftëtarë të tjerë të tij janë gati të shkojnë për të luftuar në Ukrainë si pjesë e njësive të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse dhe forcave të Gardës Kombëtare Ruse.

Ata (luftëtarët) kanë pajisjet më të mira dhe armët moderne”. Përveç kësaj, djemtë janë shumë luftarak dhe shumë të motivuar për të arritur rezultate”, ka shkruar Kadyrov në Telegram.

Për Kadyrov, lufta në Ukrainë është një mburojë kundër "agresionit perëndimor".

Ai tha në maj se Çeçenia kishte dërguar më shumë se 26.000 luftëtarë për të luftuar në Ukrainë si pjesë e forcave ruse që nga fillimi i luftës ruso-ukrainase.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës