Udhëheqësi çeçen thotë se Rusia po lëviz drejt Kievit

Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov / Foto: EPA-EFE/ALEXEY NIKOLSKY

Lideri i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov, pasi pushtoi qytetin Avdiivka në Ukrainën lindore, tha se Rusia po bën hapa edhe më të mëdhenj drejt Kievit.

– Avdiivka është një hap tjetër drejt fitores. Mendoj se do të vazhdojmë të ecim përpara me hapa të mëdhenj drejt Kievit - u tha Kadyrov gazetarëve.

Ai pretendon se forcat ukrainase “qëlluan mbi civilët në Donbas” nga Avdiivka, dhe kjo është arsyeja pse ishte shumë e rëndësishme që të merrej kontrolli i atij qyteti, i cili ndodhet në veri të Donetskut.

“Nuk është vetëm Avdiivka. U pushtuan edhe disa fshatra të tjerë. Çdo centimetër tokë që pushtojmë është i domosdoshëm sepse ka banditë, terroristë, djaj... Ata nuk kanë asgjë të shenjtë, ndaj duhet të shkatërrohen. Ata kanë në shënjestër civilët... Dhe komandanti suprem nuk na jep mundësinë për të kryer një operacion special në vrull të plotë për faktin se atje ka civilë”, thotë Kadyrov.

Forcat ruse vendosën kontroll të plotë mbi Avdiivka të shtunën. Kapja e qytetit të rëndësishëm strategjik bëri të mundur largimin e vijës së frontit nga Donetsk.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës