Çavuşolulu shkon në Izrael për herë të parë në 15 vjet

Mevlüt Çavuşoлуlu
Mevlüt Çavuşolulu / Foto nga EPA-EFE / PAVEL GOLOVKIN

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoлуlu do të vizitojë Izraelin të mërkurën. Kjo do të jetë vizita e parë e ministrit të Jashtëm turk në Izrael në 15 vjet. Prej disa kohësh dy vendet kanë rinovuar marrëdhëniet e tyre, kujton Sabah.

Çavuşolulu njoftoi së fundmi se planifikon të vizitojë Izraelin më 25 maj për t'u takuar me homologun izraelit Jair Lapid. Çavuşolulu gjithashtu planifikon të vizitojë territoret palestineze një ditë para vizitës së tij në Izrael.

Javët e fundit, Turqia dhe Izraeli kanë punuar për të forcuar lidhjet e gjata dhe energjia po shfaqet si një zonë potenciale për bashkëpunim.

Burimi: MIA

Video e ditës