Xavi nënshkroi gjashtë lojtarë të Barcelonës për sezonin e ardhshëm

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez / foto: EPA-EFE / Enric Fontcuberta

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, para fillimit të përgatitjeve për sezonin e ri, ka vendosur t'i shlyejë gjashtë lojtarë në të cilët nuk do të llogarisë në të ardhmen.

Sipas mediave spanjolle, ata janë Ricky Puig, Neto, Oscar Mingeza, Clement Lenglet, Samuel Umtiti dhe Moussa Vaj. Futbollistëve iu dha një afat prej shtatë ditësh para fillimit të përgatitjeve, për të kërkuar klube të reja.

Lenglet mbërriti në Barcelonë në vitin 2018 nga Sevilla, Umtiti ka qenë anëtar i ekipit katalanas që nga viti 2016 kur erdhi nga Lyon, ndërsa Vaj mbërriti në vitin 2018 nga belgu Eupen, Neto ka qenë në Barcelonë që nga viti 2019.

Dy futbollistët e fundit që Xavi nuk do të llogarisë në të ardhmen, Mingeza dhe Puig, janë produkte të La Masia, akademisë së Barcelonës.

Video e ditës