Tymi nga zjarret kanadeze ka arritur në Evropë, por nuk është edhe aq i zi

Foto: Zjarri në pyll / ilustrim

Tymi nga qindra zjarre që digjen në Kanada, i cili tashmë është përhapur në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara dhe e ka vënë vendin në alarm për cilësinë e ajrit, ka arritur deri në Norvegji, thanë shkencëtarët në vend.

Këto ditë tymi u përhap nga Kanadaja, përmes Grenlandës, Islandës dhe arriti në Norvegji, raportojnë mediat.

Shkencëtarët nga Instituti Norvegjez për Kërkime Klimatike dhe Mjedisore (NILU) ishin në gjendje të zbulonin rritjen e nivelit të tymit në ajër duke përdorur instrumente të ndjeshme dhe më pas të konfirmonin origjinën e tij duke përdorur modelimin e parashikimit.

“Njerëzit në Norvegji mund të jenë në gjendje të nuhasin dhe madje ta dallojnë tymin si një mjegull të zbehtë, por, ndryshe nga pjesët e SHBA-së që kanë përjetuar ndotje të rrezikshme, ata nuk duhet të kenë asnjë efekt shëndetësor”, tha Nikolaos Evangeliou, një shkencëtar në NILU.

Shtumbulli pritet të përhapet në të gjithë Evropën në ditët në vijim, por nuk ka gjasa që njerëzit të jenë në gjendje të nuhasin ose të shohin tymin, tha Evangeliou.

Nuk është e pazakontë që tymi nga zjarret e mëdha të udhëtojë në distanca të gjata. “Tymi nga zjarret si ato në Kanada qëndron në lartësi të mëdha, kështu që qëndron më gjatë në atmosferë dhe mund të udhëtojë në distanca të gjata”, tha ai.

Në vitin 2020, tymi nga zjarret e atëhershme rekord në Kaliforni u zbulua në Svalbard, një arkipelag norvegjez i vendosur thellë në Rrethin Arktik.

Megjithatë, përveç ndikimit të drejtpërdrejtë te njerëzit përmes thithjes së ajrit, tymi ka edhe ndikime negative klimatike. Tymi nga zjarret derdhet mbi depozitat e blozës së Arktikut në borë dhe akull, duke errësuar sipërfaqen e bardhë, e cila më pas mund të thithë më shumë nxehtësi. I gjithë procesi po përshpejton ngrohjen e Arktikut.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës