Cetinja u trondit pas ngjarjes së tmerrshme, tre ditë zie në Mal të Zi

Vrasja në Cetinje/ Foto Printscreen Vijesti.me

Qeveria e Malit të Zi sonte do të shpallë tri ditë zie për tragjedinë e madhe që ndodhi sot në kryeqytetin historik të Cetinjës.

Kështu, siç raporton RTCG, ka shkruar kryeministri malazez Dritan Abazovic në kanalin e tij Telegram.

“Ndodhi një tragjedi që Mali i Zi nuk e mban mend. U bëj thirrje të gjithë qytetarëve të Malit të Zi që të jenë me familjet e viktimave të pafajshme, me familjarët, miqtë e tyre dhe të gjithë qytetarët e kryeqytetit Cetinje”, ka shkruar Abazovic në një postim të mëparshëm në Telegram.

Në incidentin e sotëm që ka ndodhur rreth orës 16:XNUMX në Cetinje kanë mbetur të vrarë XNUMX persona, përfshirë edhe sulmuesin, ndërsa gjashtë të tjerë janë lënduar.

Mediat malazeze raportojnë se autori i masakrës së sotme në Cetinje është 34-vjeçari Vuçko Boriloviq. Ai qëlloi të gjithë familjen e tij, më pas doli në rrugë dhe qëlloi kalimtarët. Policia e vrau.

Telegraf.rs raporton se ai ka qëlluar nga një pushkë gjuetie duke vrarë 10 persona. Një pjesë e mediave vendase, referuar informacioneve jozyrtare, raportojnë se mes të vrarëve ka edhe katër fëmijë.

Policia konfirmoi se një polic ishte në mesin e gjashtë të plagosurve. Qendra Emergjente e QKKG-së tha për TVCG se një burrë është pranuar me lëndime të rënda në kokë dhe gjoks. Tre pacientë është dashur të transferohen me urgjencë në sallën e operacionit dhe lëndimet e tyre janë mjaft të rënda.

Video e ditës