Çmimet e akomodimit në Greqi për vitin 2023

Foto: Printscreen / Instagram

Greqia pret rreth 30 milionë vizitorë nga e gjithë bota çdo vit, dhe vendi është destinacioni më i popullarizuar i pushimeve në mesin e turistëve tanë. Plazhet e bukura, deti bruz, vendet historike, si dhe mikpritësit mikpritës, e bëjnë Greqinë vendin e përsosur për pushime. Megjithatë, ata që planifikojnë ta vizitojnë për herë të parë po pyesin se sa do të kushtojnë pushimet këtë vit dhe si të gjejnë ofertën më të mirë të akomodimit, shkruan portali. "Greqia Info" publikoi një listë çmimesh dhe udhëzues çmimesh për pushimet në 2023.

Çmimet mesatare

Çmimet e akomodimit në Greqi ndryshojnë në varësi të destinacionit turistik, afërsisë me detin, llojit të akomodimit, sezonit dhe faktorëve të tjerë. Këtu është një përmbledhje e çmimeve mesatare të akomodimit në Greqi:

Hotelet: Çmimi i akomodimit në hotel në Greqi varet nga numri i yjeve, sezoni, vendndodhja dhe oferta. Në përgjithësi, akomodimi në hotel në Greqi mund të kushtojë nga 30 deri në 200 euro për natë, në varësi të kategorisë së hotelit.

Foto: Unsplash

Studimi: Një studio pa pamje nga deti mund të gjendet rreth 30-50 euro nata para dhe pas sezonit, ndërsa në sezon çmimi mund të jetë rreth 60-100 euro nata. Një studio me pamje nga deti mund të kushtojë rreth 50-80 euro nata para dhe pas sezonit, ndërsa në sezon çmimi mund të jetë rreth 100-150 euro nata. Çmimet mund të jenë dukshëm më të larta në ishuj dhe në destinacione turistike më të njohura si Santorini dhe Mykonos, ku çmimet e studiove me pamje nga deti mund të arrijnë deri në 200-300 € për natë në sezonin e lartë.

Apartamente: Çmimi i një apartamenti me një dhomë në Greqi mund të variojë nga 30 deri në 100 euro nata, ndërsa çmimi i një apartamenti me dy dhoma mund të jetë nga 60 deri në 150 euro nata. Apartamentet luksoze me pamje nga deti dhe një pishinë private janë dukshëm më të shtrenjta dhe kushtojnë mbi 300 euro nata.

Willy: Vilat janë një zgjedhje popullore për familjet më të mëdha ose grupe miqsh që kërkojnë privatësi dhe më shumë hapësirë. Çmimet e vilave në Greqi variojnë nga 100 deri në 400 euro për natë, në varësi të vendndodhjes dhe madhësisë.

Foto: Unsplash

Kampingu: Greqia ka shumë kampingje që ofrojnë akomodim në karvanë ose kamping në tendat tuaja. Çmimet për kamping në Greqi variojnë mesatarisht nga 5 deri në 15 euro për natë, në varësi të vendndodhjes dhe sezonit.

Shënim: Këto çmime janë vetëm treguese dhe mund të ndryshojnë në varësi të shumë faktorëve, si sezoni, zbritjet, disponueshmëria dhe të tjera. Gjithashtu, çmimet e akomodimit në Greqi janë gjithmonë më të larta gjatë sezonit kryesor (korrik dhe gusht) krahasuar me atë para dhe pas sezonit.

A është akomodimi më i shtrenjtë në ishuj apo në Greqinë kontinentale?

Në Greqi ka dallime në çmimet e akomodimit midis ishujve dhe Greqisë kontinentale. Në përgjithësi pranohet që ishujt janë më të shtrenjtë se kontinenti, por kjo varet edhe nga shumë faktorë, si popullariteti i një destinacioni të caktuar, sezoni, lloji i akomodimit, nëse është i përfshirë mëngjesi apo gjysmë pansioni, transporti, etj.

Ishujt që janë të njohur për turistët, si Santorini, Mykonos, Kreta, Rodos dhe Korfuzi, shpesh kanë çmime më të larta për akomodim, ushqim dhe pije në krahasim me disa ishuj më pak të njohur. Gjithashtu, për shkak të burimeve të kufizuara dhe kostove më të larta të transportit, çmimet e ushqimit dhe pijeve në ishuj janë zakonisht pak më të larta se në kontinent.

Foto: Unsplash

Megjithatë, ka edhe ishuj që nuk janë aq të njohur në mesin e turistëve dhe çmimet e tyre janë më të përballueshme. Përveç kësaj, Greqia kontinentale ka edhe destinacione turistike shumë të njohura, si Athina, disa pjesë të Halkidikit, Pelion, të cilat kanë çmime që mund të krahasohen me çmimet e ishujve.

Pra, në përgjithësi mund të thuhet se çmimet në ishujt në Greqi janë zakonisht pak më të larta në krahasim me çmimet në kontinent.

Cilët janë ishujt grekë më të lirë?

Ishujt grekë më të lirë dhe më të aksesueshëm për turistët janë zakonisht ata që nuk janë aq të njohur dhe të pa vizituar nga kaq shumë turistë. Këta ishuj mund të jenë më të përballueshëm për akomodim, ushqim dhe pije, por gjithashtu kanë hijeshinë dhe bukurinë e tyre që ia vlen të eksplorohet. Këtu janë disa nga ishujt më të lirë grekë:

Evia: Evia ndodhet afër Athinës dhe është ishulli i dytë më i madh në Greqi për nga sipërfaqja dhe një nga më të bukurit. Evia është një ishull më pak i njohur në krahasim me disa ishuj të tjerë grekë, por ka shumë për t'u ofruar turistëve: plazhe të bukura, natyrë të paprekur, fshatra tradicionalë dhe zona arkeologjike.

Çmimet e akomodimit dhe ushqimit në Evia janë zakonisht më të përballueshme në krahasim me disa nga ishujt më të njohur në Greqi. Në varësi të vendndodhjes dhe llojit të akomodimit, çmimet mund të ndryshojnë, por ato zakonisht janë më të ulëta në krahasim me ishujt si Santorini, Mykonos, Korfuzi ose Rodos.

Evia është e lidhur mirë me kontinentin dhe Athinën, kështu që është lehtësisht e arritshme për turistët. Gjithashtu, ishulli është më pak i vizituar se disa nga ishujt e tjerë, duke e bërë atë ideal për ata që kërkojnë më pak turma dhe duan të eksplorojnë pjesë më pak të njohura të Greqisë.

Ikaria: Ikaria ndodhet në Detin Egje lindor dhe ka një reputacion si një nga ishujt grekë më të lirë për turistët. Ka shumë taverna lokale në ishull me çmime të përballueshme për ushqim dhe pije, dhe akomodimi është gjithashtu relativisht i përballueshëm.

Tylos: Ishulli i Tilos ndodhet në pjesën jugore të Dodekanezit dhe është i njohur për peizazhet e tij të paprekura, atmosferën e qetë dhe çmimet e përballueshme të akomodimit.

Lefkada: Lefkada është një ishull në detin Jon dhe njihet për plazhet dhe natyrën e tij të bukur. Çmimet e akomodimit dhe ushqimit në Lefkada janë zakonisht më të ulëta se disa ishuj të tjerë në detin Jon.

Thasos: Çmimet e apartamenteve dhe studiove në Thassos variojnë nga 30 në 60 euro për natë për apartamente dhe studio më të vogla dhe nga 60 në 100 euro për natë për ato më të mëdha. Çmimet e vilave me pishinë janë më të larta dhe variojnë nga 100-300 euro nata.

Çmimet e hoteleve në Thassos variojnë nga 30-50 euro për një natë për një hotel me 2 yje deri në 150-300 euro për një natë për një hotel me 5 yje.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës