Çmimi i ndryshimeve kushtetuese do të jetë më i lartë pas zgjedhjeve, pretendon Mariçiq

Kushtetuta e RS të Maqedonisë / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

E kemi diskutuar disa herë që çmimi i ndryshimeve kushtetuese do të jetë më i lartë pas zgjedhjeve. Më mirë do të ishte që ndryshimet kushtetuese të bëheshin deri më tani, pa pyetje shtesë, tha zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane, Bojan Mariçiq, në “Top Tema” të Telma-s.

Ai shtoi se tani janë duke u hapur pyetjet për zgjedhjen e presidentit në Parlament, i cili është i hapur nga disa parti, si dhe çështja 20 për qind dhe gjuha shqipe.

- Herën tjetër, sa herë të hapet Kushtetuta, do të hapen shumë pyetje. Kjo është arsyeja pse ne donim që kjo të ndodhte tani, sepse ishim të kufizuar në një pyetje. Tani, pas zgjedhjeve, është legjitime që çdo parti, ndoshta edhe LSDM-ja, të ketë ide se si të përmirësohet Kushtetuta – tha Mariçiq.

Zëvendëskryeministri konsideron se Stevo Pendarovski është kandidati me shanset më të mira për të fituar dhe për ta udhëhequr vendin në drejtim të integrimeve evropiane.

- Në këtë moment është përgjegjëse të zgjidhet presidenti për të pasur një institucion të qëndrueshëm që do të garantojë rrugën e shtetit në drejtimin e duhur. Do të ishte përgjegjëse që në raundin e dytë të përkrahet kandidati që ka shanset më të mira për të fituar dhe udhëhequr vendin në drejtim të integrimeve evropiane, e ai është Stevo Pendarovski - tha Mariçiq.

Ai shtoi se në ditën e raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe në ditën e zgjedhjeve parlamentare, më 8 maj, do të takohen interesat e të gjitha forcave dhe partive pro-evropiane dhe pas kësaj dite do të ketë një president të zgjedhur nga forcat pro-evropiane dhe një shumicë për qeverinë.që do të vazhdojë rrugën në atë drejtim.

- Ideja antievropiane është humbëse dhe na çon në një tunel nga i cili nuk do të dalim për 15 vjet të tjera. Iluzionet e VMRO-DPMNE-së se mund të rishikojmë në mënyrë të njëanshme diçka që e ka verifikuar e gjithë bota nuk do të sjellë asgjë pozitive. Prandaj jam i sigurt se edhe në këto zgjedhje koalicioni i udhëhequr nga LSDM-ja do të jetë i suksesshëm dhe do të jetë shtyllë e qeverisë së ardhshme- tha Mariçiq.

 

Zëvendëskryeministri shtoi se LSDM ka plan dhe synim të qartë që deri në vitin 2030 ta sjellë Maqedoninë në BE.

Sipas tij, VMRO-DPMNE-ja nuk ka as qëllim e as plan për hyrjen e Maqedonisë në BE.

- I kemi paguar shtrenjtë lajthitjet e VMRO-DPMNE-së dhe pretendimet e tyre se ka mundësi për të negociuar një marrëveshje më të mirë. Pritëm edhe një marrëveshje më të mirë me Greqinë, e cila nuk erdhi në tryezë dhe dhjetë vjet më vonë e zgjidhëm problemin në kushte më të këqija. Ata nuk kanë as qëllim të qartë për ta zgjidhur atë, as plan- tha Mariçiq

 

Ai shtoi se plani i VMRO-DPMNE-së ishte që Bullgaria t'i zbatojë tri aktgjykime të Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, që Këshilli Evropian të na garantojë identitetin maqedonas, madje edhe tani gjuha maqedonase është e garantuar në kornizën e negociatave, dhe ne. të ketë edhe një konfirmim nga Bundestagu gjerman dhe gjithçka për identitetin.

 

- Është një qasje joserioze e VMRO-DPMNE-së. Jam i sigurt se ata janë të gatshëm të hyjnë në rinegociime që do të zgjasin edhe 15 vite të tjera – tha Mariçiq.

Zëvendëskryeministri shtoi se gjatë kësaj periudhe Shqipëria dhe Mali i Zi do të bëhen anëtarë të BE-së dhe vendi do të mbetet në margjina.

- Ideja antievropiane është humbëse dhe na çon në një tunel nga i cili nuk do të dalim për 15 vjet të tjera. Iluzionet e VMRO-DPMNE-së se mund të rishikojmë në mënyrë të njëanshme diçka që e ka verifikuar e gjithë bota nuk do të sjellë asgjë pozitive. Prandaj jam i sigurt se edhe në këto zgjedhje koalicioni i udhëhequr nga LSDM-ja do të jetë i suksesshëm dhe do të jetë shtyllë e qeverisë së ardhshme – tha Mariçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës