Çmimi i naftës vazhdon të rritet

nafta
Rritja e çmimeve të naftës / Fotografi ilustruese: EPA

Çmimet e naftës u rritën mbi 96 dollarë sot në bursat ndërkombëtare. Rritja është nxitur nga indikacionet e furnizimit të ngushtë në SHBA dhe pritjet për rritjen e kërkesës për karburant në Kinë gjatë sezonit të festave.

Në bursën e Londrës, çmimi i një fuçi nafte për dërgesë në muajin nëntor u rrit me 88 cent dhe arriti në 96,26 dollarë. Ndërsa një fuçi naftë për dërgesë në dhjetor u tregtua me 94,07 dollarë, pra 97 cent më shumë se dje.

Në tregun amerikan, fuçia u rrit me 1,31 dollarë dhe po tregtohet me 93,02 dollarë.

Ndërkohë, Rusia po mendon vendosjen e kuotave të eksportit të karburanteve nëse ndalimi i përkohshëm i eksporteve nuk arrin efektin e dëshiruar dhe uljen e çmimeve në tregun vendas. Një rënie e vogël e çmimeve të benzinës dhe naftës ruse është vërejtur sot në bursën ndërkombëtare në Shën Petersburg.

Sipas parashikimeve të ekonomistëve, në tremujorin e katërt një fuçi naftë do të tregtohet për 89,85 dollarë dhe në vitin 2024 do të kushtojë 86,45 dollarë.

Deri në fund të vitit, çmimet do të ndikohen më së shumti nga ulja e ofertës nga Arabia Saudite dhe Rusia, por rritja e tyre drejt 100 dollarëve për fuçi mund të ngadalësohet nga tendencat e pafavorshme makroekonomike, paralajmërojnë analistët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës