Dush i ftohtë nga Pompeo: SHBA është dobësuar nga konflikti në Ukrainë dhe ka humbur fuqinë për të kontrolluar Rusinë

Shtetet e Bashkuara janë dobësuar nga konflikti në Ukrainë dhe kanë humbur fuqinë për të kontrolluar Rusinë, tha ish-sekretari amerikan i Shtetit dhe ish-shefi i CIA-s, Mike Pompeo. Pompeo, i cili shërbeu si sekretar i shtetit gjatë presidencës së Donald Trump, ishte në Athinë për Forumin e parë të Investimeve SHBA-Mesdhetare. “Amerika është dobësuar nga pushtimi i...

Dush i ftohtë nga Pompeo: SHBA është dobësuar nga konflikti në Ukrainë dhe ka humbur fuqinë për të kontrolluar Rusinë Lexo më shumë »

Peskov beson se Perëndimi do të "lodhet" nga lufta në Ukrainë

Kremlini ka thënë se beson se do të ketë një lodhje në rritje nga lufta në Ukrainë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, por se Uashingtoni do të mbetet i përfshirë drejtpërdrejt në konflikt. - Rusia parashikon se lodhja e Perëndimit nga lufta në Ukrainë do të çojë në një fragmentim të opinionit për konfliktin, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Deklarata e tij pasoi…

Peskov beson se Perëndimi do të "lodhet" nga lufta në Ukrainë Lexo më shumë »

Elon Musk mërziti ukrainasit me një shaka për Zelensky

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk postoi një foto në X, dikur Twitter, duke tallur presidentin ukrainas dhe kërkesën e tij për ndihmë për t'u mbrojtur kundër agresionit rus. Fotoja që ai postoi tregon Zelenskiy me venat që i dalin nga qafa dhe mbishkrimi në foto shkruan: “Kur kanë kaluar pesë minuta dhe ju ende nuk keni...

Elon Musk mërziti ukrainasit me një shaka për Zelensky Lexo më shumë »

Gjermania dëshiron një "mburojë mbrojtëse" për Ukrainën përpara dimrit të ardhshëm

Ministrja e Jashtme gjermane Analena Berbock përsëriti sot thirrjen e saj për një "mburojë mbrojtëse" për Ukrainën përpara dimrit të ardhshëm, pasi arriti në një takim të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian në Kiev. - Kjo do të përfshinte zgjerimin e mbrojtjes ajrore, furnizimin e gjeneratorëve të energjisë elektrike dhe forcimin e furnizimit me energji në përgjithësi. …

Gjermania dëshiron një "mburojë mbrojtëse" për Ukrainën përpara dimrit të ardhshëm Lexo më shumë »

Kuleba respekton zgjedhjen e sllovakëve

Kreu i diplomacisë ukrainase të Ukrainës, Dmytro Kuleba sot, pas fitores së partisë populiste Smer-Social Democracy, e cila kundërshton ndihmën për Kievin, në zgjedhjet parlamentare në Sllovaki, theksoi se Kievi do të "respektojë zgjedhjen e popullit sllovak". - Ne respektojmë zgjedhjen e popullit sllovak. Megjithatë, është shumë herët të thuhet se si do të jetë rezultati i këtyre zgjedhjeve...

Kuleba respekton zgjedhjen e sllovakëve Lexo më shumë »

Borel e vlerësoi "takimin historik" në Kiev si një shenjë solidariteti me Ukrainën

Ministrat e Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian takohen sot në Kiev për një "takim historik" në shenjë solidariteti me vendin që po përballet me pushtimin rus, tha kreu i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell. “Këtu në Ukrainë, një vend kandidat dhe anëtar i ardhshëm i BE-së, ne po thërrasim një takim historik të ministrave të jashtëm të BE-së. …

Borel e vlerësoi "takimin historik" në Kiev si një shenjë solidariteti me Ukrainën Lexo më shumë »

Tani për tani, Sunak nuk ka plane të dërgojë trupa britanike në Ukrainë

Nuk ka plane të menjëhershme për të vendosur instruktorë ushtarakë në Ukrainë, tha kryeministri britanik Rishi Sunak, duke u larguar nga komentet e ministrit të tij të mbrojtjes që sugjeroi se trupat mund të stërviteshin në vend. Deri më sot, Britania dhe aleatët e saj kanë shmangur një prani formale ushtarake në Ukrainë për të zvogëluar rrezikun e konfliktit të drejtpërdrejtë...

Tani për tani, Sunak nuk ka plane të dërgojë trupa britanike në Ukrainë Lexo më shumë »

Ukrainasit pretendojnë se rusët nisën një sulm të ri pranë Khersonit, në të cilin të paktën një person humbi jetën

Të paktën një person vdiq dhe gjashtë persona, përfshirë dy fëmijë, u plagosën nga bombardimet ruse të mbrëmshme të zonës Kherson në Ukrainën jugore. Guvernatori i rajonit Kherson, Oleksandr Prokudin, njoftoi në Telegram se në 24 orët e fundit, forcat ruse kanë kryer 71 sulme duke synuar zonat e banuara, dyqanet dhe infrastrukturën mjekësore. Prokudin ka thënë se qëllimi i...

Ukrainasit pretendojnë se rusët nisën një sulm të ri pranë Khersonit, në të cilin të paktën një person humbi jetën Lexo më shumë »

Zelensky: Ukraina nuk do të paguajë më me sovranitetin e saj për premtimet iluzore për paqe

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha në festimin e Ditës së Veteranëve të Ukrainës se vendi i tij nuk do të paguajë më me të ardhmen e fëmijëve dhe sovranitetin e tij për "premtimet iluzore për paqe". - Sot, gjeneratat moderne të ukrainasve, ju dhe të gjithë ata që tani po mbrojnë vendin dhe popullin tonë, lirinë dhe pavarësinë tonë, keni mundësinë...

Zelensky: Ukraina nuk do të paguajë më me sovranitetin e saj për premtimet iluzore për paqe Lexo më shumë »

BE do të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën

Kreu i politikës së jashtme dhe sigurisë së BE-së, Josep Borrell, tha sot se Bashkimi do të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën, pasi Kongresi amerikan miratoi një projekt-ligj të përkohshëm për financimin mbrëmë vonë që nuk përmend ndihmën për Ukrainën. Borel tha në një konferencë për shtyp gjatë vizitës së tij në Kiev se gjatë një "ekzistenciale ...

BE do të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën Lexo më shumë »