• Javore e PS

Moska në aksion hakmarrës - po përgatitet për "qershorin e përgjakshëm" dhe objektivi kryesor do të jetë Kievi

Moska kohët e fundit, për herë të parë që nga fillimi i luftës, ishte objektiv i një sulmi masiv me dron. Meqë ra fjala, kjo është një taktikë e përdorur shpesh nga presidenti rus Vladimir Putin kur bëhet fjalë për sulmet në territorin e Ukrainës. Është kjo taktikë që përdor lideri rus kur dëshiron veçanërisht të hakmerret ndaj Ukrainës, e cila...

Moska në aksion hakmarrës - po përgatitet për "qershorin e përgjakshëm" dhe objektivi kryesor do të jetë Kievi Lexo më shumë »

VIDEO | Andonovic: Vazhdojnë protestat e serbëve të Kosovës në Zveçan, liderët evropianë diskutojnë për Kosovën

Serbët e Kosovës të punësuar në administratën komunale në Zveçan në veri të Kosovës që nga ora shtatë e mëngjesit të sotëm janë para objektit, ku kanë nënshkruar në librin e të dhënave se janë të pranishëm në vendet e tyre të punës. Ndërtesa e komunës është e rrethuar me tela me gjemba dhe kordon të KFOR-it. Siç raporton Kosova Online, nata në Zveçan ka kaluar e qetë, ...

VIDEO | Andonovic: Vazhdojnë protestat e serbëve të Kosovës në Zveçan, liderët evropianë diskutojnë për Kosovën Lexo më shumë »

Pas 48 vitesh, një nga misteret më të mëdha të Kanadasë për vrasjen e adoleshentes Sharon Prior është zgjidhur.

Policia kanadeze thotë se ka zgjidhur një nga misteret më të rëndësishme në historinë e Kebekut, që lidh përdhunimin dhe vrasjen e një vajze 16-vjeçare në vitin 1975 me një burrë nga Virxhinia Perëndimore, i cili vdiq më shumë se 40 vjet më parë. Policia në Longueuil, Quebec, thotë se provat e ADN-së i lejojnë ata të jenë 100 për qind të sigurt se Franklin...

Pas 48 vitesh, një nga misteret më të mëdha të Kanadasë për vrasjen e adoleshentes Sharon Prior është zgjidhur. Lexo më shumë »

Ekspertët paralajmërojnë: Inteligjenca artificiale mund të çojë në zhdukjen e njerëzimit

Inteligjenca artificiale mund të çojë në zhdukjen e njerëzimit, paralajmërojnë ekspertët, duke përfshirë drejtorët e laboratorëve të kërkimit të inteligjencës artificiale OpenAI dhe Google DeepMind. Lista e ekspertëve të tjerë që e mbështetën deklaratën, e publikuar në faqen e internetit të Qendrës për Sigurinë e AI, është e gjatë, shkruan BBC. Përkatësisht, në deklaratën e cila...

Ekspertët paralajmërojnë: Inteligjenca artificiale mund të çojë në zhdukjen e njerëzimit Lexo më shumë »

VIDEO | Andonovic: Për herë të parë në histori, Uashingtoni po vendos sanksione ndaj Prishtinës, ndërsa ofron mbështetje për Beogradin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën sanksione ndaj Prishtinës dy herë brenda një ore e gjysmë dje. Së pari u anulua pjesëmarrja e Kosovës në stërvitjen “Defender Europe 2023”, më pas përfaqësuesve të qeverisë së Albin Kurtit iu ndalua vizita e mëtejshme në SHBA, por edhe kërcënim se Uashingtoni do të pezullonte mbështetjen dhe lobimin për integrim...

VIDEO | Andonovic: Për herë të parë në histori, Uashingtoni po vendos sanksione ndaj Prishtinës, ndërsa ofron mbështetje për Beogradin Lexo më shumë »

VIDEO | Andonovic: Pritet tërheqja e policisë së Kosovës nga Zveçani, sërish grumbullim i serbëve të Kosovës para objekteve komunale

Më së voni deri në orën 15 pritet tërheqja e njësive speciale të Policisë së Kosovës nga ndërtesa komunale në Zveçan, kanë konfirmuar burime nga administrata e përkohshme serbe. Sipas anëtarit të administratës së përkohshme të komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, kjo iu është premtuar gjatë negociatave të mbrëmshme me komandantin e KFOR-it, i cili siç thotë ai ua ka dhënë këto garanci, por...

VIDEO | Andonovic: Pritet tërheqja e policisë së Kosovës nga Zveçani, sërish grumbullim i serbëve të Kosovës para objekteve komunale Lexo më shumë »

VIDEO | Andonovic: Fitorja e ngushtë e Erdoganit për një mandat sfidues

Recep Tayyip Erdogan çimentoi statusin e tij si figura më e fuqishme në historinë moderne të Turqisë, pasi fitoi një balotazh presidencial që zgjati sundimin e tij dy dekadash deri në vitin 2028. Udhëheqësi më jetëgjatë në historinë e fundit të Turqisë fitoi balotazhin presidencial të së dielës kundër kundërshtarit të tij, kandidatit nga...

VIDEO | Andonovic: Fitorja e ngushtë e Erdoganit për një mandat sfidues Lexo më shumë »

VIDEO | Andonovic: Miting apo kundër tubim? - Në Beograd sot proteston qeveria, nesër opozita

Serbisë i presin dy ditë me tubime masive të paralajmëruara sot të pushtetit dhe nesër të opozitës, të cilat konfirmojnë ndarjet e thella në shoqëri dhe në skenën politike. Përveç kësaj, Partia Progresive Serbe në pushtet shpall "vendime fatale" në asamblenë e partisë së saj të planifikuar për nesër. Shkak kryesor i këtyre protestave masive ishin dy tragjeditë e fillimit të...

VIDEO | Andonovic: Miting apo kundër tubim? - Në Beograd sot proteston qeveria, nesër opozita Lexo më shumë »

Pekini dhe Pheniani kanë tronditur shpirtin paqësor të Tokios

Kërcënimet gjithnjë e më agresive nga fqinjët e detyrojnë Japoninë të braktisë pacifizmin e saj, i cili iu imponua në Kushtetutë nën presionin e bombave atomike pas kapitullimit të Perandorisë, por u pranua, zbut dhe u shndërrua në një ideologji kombëtare. Kryeministri japonez Fumio Kishida kishte një motiv të fortë për të organizuar samitin e G-7 në zgjedhjen e tij...

Pekini dhe Pheniani kanë tronditur shpirtin paqësor të Tokios Lexo më shumë »

VIDEO | Andonovic: Rënia e përgjakshme e Bakhmutit, një pikë kthese e re në luftë

Edhe pse Kievi zyrtar ende refuzon ta pranojë, beteja për qytetin Bakhmut në Ukrainën lindore duket se ka përfunduar pas gati dhjetë muajsh. Fitoren në “betejen më të përgjakshme” të kësaj lufte, e cila praktikisht paralizoi botën më shumë se një vit më parë, duket se e ka fituar Rusia, ose më saktë formacioni paraushtarak mercenar Wagner i udhëhequr nga...

VIDEO | Andonovic: Rënia e përgjakshme e Bakhmutit, një pikë kthese e re në luftë Lexo më shumë »