Bushman kërkoi përgjegjësi nga profesorët për protestat e studentëve pro-palestinezë në Gjermani

Marko Bushman / Foto EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Ministri gjerman i Drejtësisë Marco Buschmann kritikoi profesorët për rolin e tyre në protestat e fundit pro-palestineze në universitetet gjermane dhe bëri thirrje që ata të mbajnë përgjegjësi, raportoi DPA.

Personalisht, do të dëshiroja që profesorët t'i inkurajojnë studentët e tyre të paraqesin argumente. Konkretisht, në universitete duhet të jetë i rëndësishëm argumenti më i fortë, jo klithma më e fortë, tha ministri për grupin e mediave “Funke”, duke shtuar se nuk duhet të ketë kërcënime, fyerje dhe miratim krimesh.

Vazhdojnë protestat në universitetet gjermane për shkak të veprimeve të Izraelit në Gaza dhe studentët shprehën solidaritetin me palestinezët.

Të enjten, policia spastroi pjesë të Universitetit Humboldt të Berlinit që ishin pushtuar nga rreth 150 aktivistë pro-palestinezë.

Administrata e universitetit fillimisht i toleroi protestat dhe zgjodhi të dialogonte me studentët dhe pedagogët, megjithëse u përball me kritika të shumta nga politikanët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës