Rebelët Houthi po vendosin kufizime të rënda për fluturimet humanitare që mbërrijnë në Jemen

Foto: EPA-EFE / YAHYA ARHAB

Rebelët Houthi të Jemenit kanë njoftuar kufizime të rënda në fluturimet humanitare që mbërrijnë në Sana'a.

Autoriteti i Aviacionit Civil i drejtuar nga Houthi tha se asnjë aeroplan humanitar nuk do të ulet në Sanaa midis 25 dhe 30 marsit.

Në njoftim thuhet se fluturime të tilla për në Sana'a do të lejohen vetëm të premteve.

Houthi-t e mbështetur nga Irani thanë se vendimi ishte në përgjigje të një ndalimi të supozuar të fluturimeve komerciale për në dhe nga kryeqyteti i Jemenit dhe një ndalimi për rezervimin e fluturimeve nga Sana'a.

Aeroporti Ndërkombëtar i Sana'a u rihap pjesërisht për fluturimet komerciale vitin e kaluar si pjesë e një marrëveshjeje armëpushimi të ndërmjetësuar nga OKB-ja midis palëve ndërluftuese të Jemenit.

Armëpushimi skadoi në tetor kur të dy palët nuk arritën një kompromis për rinovimin e armëpushimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës