Rebelimi i konservatorëve bllokon punën e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së për të dytën ditë radhazi

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit të SHBA është e paralizuar për të dytën ditë radhazi, ndërsa kryetari Kevin McCarthy përpiqet të qetësojë rebelimin e një rryme më konservatore të kongresmenëve republikanë, të cilët kanë filluar të vënë në pikëpyetje aftësinë e partisë për të zbatuar axhendën e saj në Uashington.

McCarthy tha se ishte "i befasuar" pasi një grup konservatorësh bllokuan përpjekjet e partisë së tij për të bllokuar rregulloret e reja mjedisore për furrat e gazit të brendshëm, por ai beson se të dyja palët do të zgjidhin dallimet e tyre.

- Do të punojmë për këtë dhe do të bëhemi edhe më të fortë, u tha ai gazetarëve.

Një nga konservatorët, deputeti Tim Burchett, tha se të dyja palët po punonin për të zgjidhur "çështjen e besimit" dhe tha se ishin më afër një zgjidhjeje.

Përfaqësuesit e linjës së ashpër janë zotuar të përdorin të gjitha "mjetet procedurale" për të vonuar miratimin e projektligjit derisa McCarthy të pajtohet me kushtet e tyre, duke shkaktuar pyetje nëse kryetari po rrezikon presidencën e tij të Dhomës së Përfaqësuesve.

Këta konservatorë rebelë të linjës së ashpër janë midis republikanëve që në janar kundërshtuan zgjedhjen e McCarthy si kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve derisa ai ra dakord për lëshime që e bënë më të lehtë sfidimin e udhëheqjes së tij.

Ata ishin gjithashtu mes 71 republikanëve që kundërshtuan kompromisin e tavanit të borxhit të miratuar javën e kaluar. Ata ende pretendojnë se McCarthy dhe ekipi i tij nuk i ulën kostot sa duhet, i injoruan sugjerimet e tyre dhe u hakmorën kundër të paktën një prej anëtarëve të tyre.

McCarthy dhe kolegët e tij republikanë kanë një shumicë të pakët 222-213 në Kongres, që do të thotë se ata mund të humbasin vetëm katër nga votat e partisë së tyre për çdo masë që demokratët kundërshtojnë njëzëri.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës