Bujar Osmani ka një plan prej nëntë pikash për të qetësuar situatën në Kosovë

Foto: Facebook/Bujar Osmani

Kryetari i OSBE-së, shefi i diplomacisë maqedonase Bujar Osmani, njoftoi planin me nëntë hapa për de-përshkallëzimin dhe normalizimin e tensioneve në veri të Kosovës. Plani, sipas Osmanit, ka për qëllim arritjen e paqes dhe stabilitetit të qëndrueshëm në veri të Kosovës dhe kthimin e serbëve të Kosovës në institucione dhe procese demokratike.

Si hap i parë, plani kërkon që Kosova dhe Serbia të reformojnë angazhimin e tyre ndaj Marrëveshjes Themelore dhe Protokollit të Ohrit.

Së dyti: Kosova duhet të tërheqë forcat e saj speciale policore dhe Serbia të ulë gatishmërinë luftarake të forcave të saj të armatosura.

Së treti: Policia e Kosovës, së bashku me forcat e KFOR-it dhe EULEX-it, duhet t'i mundësohet që të kujdesen plotësisht për rendin dhe sigurinë e vendit.

Së katërti: të anulohen protestat dhe të vihen në funksion funksionet dhe shërbimet bashkiake, për funksionimin normal të jetës shoqërore dhe njëkohësisht t'u lejohet akses punonjësve të bashkive.

Së pesti: kryetarët të japin dorëheqjen deri në verën e këtij viti, duke i hapur rrugën zgjedhjeve të parakohshme komunale.

Së gjashti: zgjedhjet e parakohshme komunale do të mbahen këtë vit.

Së shtati: OSBE-ja do të mbështesë procesin zgjedhor, përmes mbështetjes teknike për autoritetet e Kosovës që do të organizojnë zgjedhjet, duke forcuar kështu besimin në mes të komuniteteve.

Së teti: OSBE-ja do të angazhojë të rinjtë në programet dhe proceset e pajtimit.

Së nënti: OSBE-ja do të vërë në dispozicion kapacitetet e saj për të mbështetur zbatimin në mirëbesim nga të dyja palët e dispozitave të dakorduara dhe vazhdimin e dialogut.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës