Shërbimet sekrete bullgare japin para që njerëzit në Maqedoni të mësojnë bullgarisht, pohon Stevço Jakimovski

Foto: TV21 / printscreen

Kryetari i Komunës së Karposhit, Stevcho Jakimovski, deklaroi sonte se edhe pse janë në “anët kundërshtare”, ai mbështet kreun e opozitës, Hristijan Mickoski, “për të përballuar presionet për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë”.

"Këtu jemi absolutisht në të njëjtën anë, sepse problemi më i vogël janë bullgarët si komb, por problemi janë qëllimet". tha ai Jakimovski në emisionin “10 minuta” në televizionin “21”, duke shtuar se Sofja udhëheq një politikë “bullgare e madhe”.

“I treguan këmbët, pra gjarpri i tregoi këmbët tashmë me marrëveshjen franko-bullgare. Ata filluan menjëherë t'i hapnin këto shoqata të tyre me provokime. “Menjëherë shërbimet e tyre inteligjente filluan të japin para dhe filluan të ofrojnë para për ata që do të mësojnë gjuhën bullgare”, tha Jakimovski.

Ai shtoi se bullgarët kanë synime irredentiste ndaj Maqedonisë dhe se nuk kanë aspak frikë ta thonë këtë.

- Asnjëherë nuk kanë turp të thonë se kanë aspirata irredentiste ndaj Maqedonisë. Nuk kanë turp ta thonë në Parlamentin Evropian, në intervista, në publik e kështu me radhë... Kujdes nga teza “Një komb, dy shtete”, shtoi Jakimovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës