Diktimi bullgar është i përfshirë në të gjithë procesin, ndryshimet kushtetuese janë vetëm një pjesë, thotë Ristevska Jordanova.

Foto: Telma TV / print screen

Malinka Ristevska Jordanova, e cila për gati 25 vjet është përfshirë në proceset integruese evropiane të Maqedonisë në mënyra të ndryshme, tha sonte në emisionin "24 Open" se ndryshimet kushtetuese janë vetëm një pjesë e të gjithë grupit të kërkesave nga Bullgaria dhe se Sofja absolutisht do të vazhdojë. të bllokosh.

“Amendamentet kushtetuese janë vetëm një pjesë e tërësisë së kërkesave bullgare, të cilat nuk kanë ndryshuar rrënjësisht që nga viti 2019. Problemi është se Bullgaria nuk e ka njohur ekzistencën e popullit dhe identitetit maqedonas dhe kjo vazhdimisht përsëritet”, tha Risteska Jordanova.

“Në ato kushte kur nuk e njohin identitetin tonë në përgjithësi, për të mos folur për të drejtat e maqedonasve në Bullgari, atëherë presioni për futjen e bullgarëve në Kushtetutë si një nga metodat për të përmbushur të gjitha kërkesat na sjell në një qëndrim i përhershëm i pasigurisë sepse definitivisht nuk kemi garanci se këto kërkesa do të ndalen”, thotë Ristevska Jordanova.

Ajo është e bindur se Sofia do të vazhdojë absolutisht të bllokojë edhe më tej, sepse kërkesat e saj i ka hyrë kudo në proces.

Ristevska-Yordanova shtoi se edhe Bullgaria i sjell ato kërkesa në procesin e negociatave, kryesisht në grup-fondacione, dhe i gjithë problemi në gjithë këtë çështje, sipas saj, është se "diktatimi bullgar futet në të gjithë procesin e negociatave".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës