Kateristët bullgarë: Taksa e bakshishit është qesharake

Të vendosësh një taksë bakshishi është një propozim qesharak, tha Emil Kolarov, president i Shoqatës së Restoranteve në Bullgari për BBC-në Ballë për Ballë. Mirëpo, nëse ka synime të tilla, pse nuk vlen për të gjithë – shoferët e taksive, parukierët, etj. Nëse ka, le të jetë e të gjithëve, pse të bëjnë eksperimente vetëm në degën tonë, u inatos Kolarov.

“TVSH-ja prej 9% na ndihmoi t'i mbijetojmë krizës së madhe që po vazhdon ende”, tha ai.

“Kjo taksë nuk paguhet nga ne dhe as nga stafi ynë, e paguan klienti. Ne mund të mbijetojmë përmes tij, përndryshe çmimet duhet të rriten edhe më shumë. “Deri më tani, me rritjen e inflacionit, çmimet janë rritur me 15-20%, që nuk është asgjë në krahasim me industritë e tjera”, tha ai. Ai shpjegoi se para pandemisë, kur TVSH ishte 20 për qind, paguanin 296 milionë leva tatim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës