Opozita bullgare kërkon dorëheqjen e ministrit të mbrojtjes për shkak të vendimit për dërgimin e raketave S-300 në Ukrainë.

Foto: Twitter Sistemi rus kundërajror S-300

Socialistët bullgarë kërkuan dorëheqjen e ministrit të Mbrojtjes Todor Tagarev për vendimin për furnizimin e Ukrainës me raketa për sistemin S-300.

Pasi komiteti parlamentar i mbrojtjes dje mbështeti një propozim për dërgimin e "raketave S-300 me defekt" në Kiev, Tagarev u tha deputetëve se një dorëzim i tillë nuk do të dobësonte aftësitë luftarake të Bullgarisë. Por ky vendim i qeverisë shkaktoi reagime të dhunshme tek opozita.

-E vetmja gjë që mund të bësh është të vish në këtë dhomë pasi të japësh dorëheqjen. Ju jeni një rrezik për sigurinë kombëtare të Bullgarisë. Çfarë thotë më shumë për ju sesa fakti që po synoni sistemet e fundit raketore kundërajrore në Bullgari. A jeni ministër i mbrojtjes i Bullgarisë apo Ukrainës, pyeti deputeti i partisë BSP Borislav Gutsanov.

I pakënaqur ka shprehur edhe Nikollaj Drençev nga partia “Rilindja”.

– Këtë ide ju ka dhënë Ministria e Mbrojtjes, pra ministri i Mbrojtjes i një shteti tjetër, jo i Bullgarisë. Dhe ju e zbatuat menjëherë urdhrin e ambasadës (të huaj), tha deputeti.

Më parë u raportua se Parlamenti bullgar miratoi një projektligj për dërgimin e raketave S-300 me defekt në Ukrainë.

Autorët e propozimit theksuan se Bullgaria nuk është në gjendje të riparojë raketat S-300 me defekt, ndryshe nga Kievi. Raketat dorëzohen pa pagesë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës