Ambasadori bullgar në Izrael refuzoi të paraqitet në një konferencë për deportimin e hebrenjve maqedonas në Treblinka

Foto: MIA

Ambasadori bullgar në Izrael nuk mori pjesë në një konferencë mbi historinë e Holokaustit bullgar, përfshirë dëbimin e hebrenjve maqedonas, që u zhvillua javën e kaluar. Siç keni postuar "The Times of Israel", duke përcjellë informacione për Agjencinë Telegrafike Hebraike, organizatorët deklaruan se vendimi i ambasadores për t'u tërhequr nga manifestimi ishte rezultat i përpjekjeve të qeverisë së saj për të fshirë nga historia ekstradimin e 11.000 mijë hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore nga Maqedonia e sotme.

Një zëdhënës i ambasadës i tha Agjencisë Telegrafike Hebraike se ambasadorja Rumijana Bachvarova mori një "ftesë në minutën e fundit për të mirëpritur konferencën" dhe "vendosi se do të ishte mirë që bisedat dhe diskutimet të mbaheshin në nivelin e ekspertëve të historianëve, pa ndonjë prani politike apo pjesëmarrja në to." ".

Veprimtaria tre-ditore, e titulluar "Persekutimi dhe bashkëpunimi, shpëtimi dhe mbijetesa: perspektiva të reja mbi Bullgarinë dhe holokaustin 80 vjet më vonë", u organizua nga Yad Vashem, Universiteti Bar-Ilan dhe Kinoteka e Tel Avivit.

- Është një e vërtetë e tmerrshme historike që qeveria bullgare e Car Boris III i dorëzoi Gjermanisë naziste 11.343 hebrenj nga Maqedonia, Trakia dhe Pirro dhe i dërgoi për t'u vrarë në Treblinka. Kjo është një ngjarje historike që nuk kërkon “sqarim, gjithëpërfshirës apo ndryshe”, tha për agjencinë historiani dhe avokati Menachem Rosensaft, i cili mbajti fjalimin kryesor në këtë ngjarje.

Këtë vit mbushen 80 vjet që nga parandalimi i deportimit të popullsisë së saj hebreje në Bullgari. Por në mars 1943, bullgarët deportuan mbi 1.000 hebrenj maqedonas në kampet naziste.

-Duke refuzuar as të përshëndesë pjesëmarrësit e konferencës, ambasadorja Bachvarova, ndoshta duke vepruar sipas urdhrave, duket se synon të vazhdojë përpjekjet e qeverisë së saj për të errësuar historinë duke refuzuar me kujdes të pranojë se Bullgaria ka gjakun e këtyre 11.343 hebrenjve në ndërgjegjen e tij - thotë Rosensaft. i cili është edhe nënkryetar ekzekutiv i Kongresit Botëror Hebre.

Organizatorja dhe drejtoresha e ngjarjes, Jackie Comforti, autore e "The Stolen Narrative of Bulgarian Hews and the Holokaust" (2021), tha se qasja e Bachvarovës ndaj historisë ishte "e orientuar drejt propagandës". Ai shton se në "qarqet neo-naziste" bullgare shpesh mund të lexohet se "hebrenjtë nuk janë mirënjohës që janë shpëtuar".

Sipas Comforti, Bachvarova më parë ishte ftuar në një ngjarje gjatë xhirimit të filmit të tij për këto ngjarje, por ajo tha se nuk do të merrte pjesë sepse ishte një ngjarje antibullgare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës