Bullgarët në Kushtetutë dhe presidenti të zgjidhet në Kuvend, kërkon Taravari

arben taravari
Arben Taravari / Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

Partia Aleanca për Shqiptarët përmes një komunikate njofton opinionin se kryetari, dr. Arben Taravari, ka mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme për media në Tetovë. Taravari thekson se për zgjedhjet e ardhshme për president të vendit janë dy synime dhe vlerëson se në të ardhmen zgjedhja e presidentit duhet të bëhet në Kuvend.

“Kam hyrë me gola më të mëdhenj në këtë ndeshje. Synimi im dhe i partnerëve të mi është i dyfishtë: së pari, synojmë që kandidati shqiptar të hyjë për herë të parë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe së dyti, duam të hapim debatin e madh për pozicionin e presidentit në politikën tonë. sistemi. Siç dihet, Maqedonia e Veriut është një republikë parlamentare, jo një republikë presidenciale apo gjysmë presidenciale. Po ashtu, i gjithë sistemi ynë politik dhe kushtetues është i ndërtuar mbi modelin e demokracisë konsensuale ndërmjet dy kombësive më të mëdha dhe kjo sanksionohet me futjen e Marrëveshjes së Ohrit në Kushtetutë”, thekson Taravari.

Më pas ai thotë se platforma e tij presidenciale do të ndërtohet rreth forcimit të demokracisë konsensuale, sipas mendimit të Arben Xhaferit.

“Unë dhe partnerët e mi synojmë që hapja e ardhshme e Kushtetutës të përfshijë tre elementë: përfshirjen e bullgarëve dhe pakicave të tjera në Kushtetutë, së dyti, heqjen e 20 për qindëve që përcaktojnë gjuhën shqipe, së treti, zgjedhjen e presidentit. duhet bërë në Kuvend dhe jo më shumë përmes zgjedhjeve. Ky është lajmi i madh. Në këtë mënyrë në të ardhmen forcat politike që përfaqësojnë dy kombësitë më të mëdha së bashku në Parlament do të vendosin për shpërndarjen e tre funksioneve më të larta shtetërore”, thotë Taravari.

Ai ka kërkuar mbështetje nga shqiptarët dhe nga BDI.

“I bëj thirrje shqiptarëve dhe BDI-së, e cila ende heziton se për kë të kandidojë dhe e cila në të kaluarën ka mbështetur edhe një kandidat maqedonas për president, duke përmendur konsensusin, të mbështesin vizionin tim dhe kandidaturën time. Tani kemi mundësinë të forcojmë së bashku demokracinë konsensuale në mënyrë kushtetuese. Tani mund të sigurohemi që një nga tre funksionet kryesore shtetërore t'u kalojë automatikisht shqiptarëve, si populli i dytë me shumicë në Maqedoni”, thuhet në deklaratën e Taravarit, e cila është transmetuar nga zyra e tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës