Bullgarët nga Britania do të dënohen për spiunazh për Rusinë

Bullgarë të arrestuar në Angli / Foto LinkedIn

Pesë bullgarë të dyshuar për spiunazh për Rusinë do të akuzohen për komplot për të kryer spiunazh, thanë prokurorët britanikë. BBC.

Orlin Rusev (45), Bizer Zambazov (41), Katrin Ivanova (31), Ivan Stoyanov (31) dhe Vanya Gaberova (29) do të paraqiten në Gjykatën e Magjistraturës së Westminsterit të martën.

Shtetasit bullgarë akuzohen për komplot për të mbledhur informacione që do të ishin të dobishme për armikun nga gushti 2020 deri në shkurt 2023.

Kjo pason një hetim nga Policia Metropolitane.

Tre bullgarë spiunuan për Rusinë në Britani

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës