Bullgaria bën thirrje për negociata me Rusinë

Zëvendëspresidentja bullgare Iliana Yotova bëri thirrje për negociata midis Rusisë dhe Ukrainës pasi Kremlini njoftoi një plan për vendosjen e armëve bërthamore ruse në Bjellorusi.

Situata po bëhet “gjithnjë e më e rrezikshme dhe më e tmerrshme”, tha Yotova dhe shpjegoi se për këtë, së bashku me presidentin bullgar Rumen Radev, vazhdimisht bëjnë thirrje për negociata.

- Nuk janë fjalë boshe, tha ajo.

Sipas saj, Bullgaria dëshiron negociata sepse më shumë armë në të gjitha vendet çojnë në vendime të paparashikueshme dhe tani ekziston një kërcënim real.

– Shpresoj se arsyeja do të mbizotërojë akoma. Dhe se në këtë rast më shumë bëhet fjalë për kërcënime sesa për veprime reale, shtoi nënkryetari i Bullgarisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës