Bullgaria ndaloi importin e naftës nga Rusia për shkak të luftës në Ukrainë

EPA-EFE / VASSIL DONEV

Bullgaria po shqyrton burimet alternative të naftës bruto pas vendimit të sotëm për vendosjen e embargos ndaj energjisë që deri më tani sigurohej nga importet ruse.

Një vendim i tillë është në kuadër të embargos së Bashkimit Evropian për shkak të luftës në Ukrainë, raporton portali bullgar Novinite.

Bashkimi Evropian në fund të vitit 2022 i dha Bullgarisë një përjashtim dy-vjeçar nga embargoja ndaj naftës ruse që ishte planifikuar të zgjaste deri në fund të vitit 2024.

Disa ekspertë parashikojnë se kjo lëvizje nuk do të shkaktojë rritje të çmimit të karburantit në Bullgari.

Vendi tani po shikon Kazakistanin, Irakun dhe Tunizinë si alternativa të mundshme për rimbushjen e furnizimeve, dhe këtë informacion e ndau "Reuters" javën e kaluar, duke cituar komentet e tregtarëve të naftës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës