Buffon iu përul futbollistëve të Iranit: Për shumë ju jeni heronj, për mua një shembull

Irani feston fitoren e parë në Kupën e Botës/Doha, Katar/25 nëntor 2022/foto: EPA-EFE/Rungroj Yongrit

Një nga portierët më të mirë në histori, italiani Gianluigi Buffon (44) komentoi Fitorja e Iranit ndaj Uellsit (2:0) në raundin e dytë të grupit “B” më Kupa e Botës në Katar.

– Do të hyni në histori për shkak të trimërisë suaj. Fitorja e sotme është shenjë shprese dhe fuqie për ata që luftojnë për liri në vendin tuaj. Për shumë ju jeni heronj, për mua një shembull - ka shkruar portieri i rrjetit të Parmës në Instagram.

Përzgjedhja aziatike ka tre pikë dhe në turin e fundit, të tretë do të luajë kundër Kopsht me datë 29 Nëntor nga ora 20.00:XNUMX për tu vendosur në fazën e XNUMX-të të KP.

Iranianët po luajnë në Kupën e Botës për herë të gjashtë në historinë e tyre dhe nuk e kanë kaluar asnjëherë fazën e grupeve.

Lexo më shumë: Një tjetër “zero” në Katar, amerikanët u afruan për të tronditur Anglinë

Video e ditës