Brooke Shields: Mamaja ime më lejoi të luaja një prostitutë në një film kur isha 11 vjeç

Foto: Printscreen - Instagram

Aktorja dhe modelja Brooke Shields deklaroi se ajo kurrë nuk do t'i lejonte fëmijët e saj të merrnin pjesë në "pornografinë" ndaj së cilës ishte ekspozuar për shkak të nënës së saj si yll fëmijë.

Aktorja ishte vetëm 11 vjeç kur ajo luajti një prostitutë në filmin Pretty Baby të vitit 1978, në të cilin u detyrua të puthte bashkë aktorin Keith Carradine, i cili në atë kohë ishte 27 vjeç. Nëna e saj, Terri Shields, thuhet se qëndroi pranë dhe pa skenën që shpalosej teksa Carradine e siguroi yllin e fëmijës se gjithçka ishte "i sajuar".

"Nuk e di pse menduat se gjithçka ishte mirë." Nuk e di”, ka thënë ajo në një intervistë të re për The Sunday Times. Nëna e saj vdiq në vitin 2012 në moshën 80-vjeçare, pas një sëmundjeje të gjatë të lidhur me demencën.

Aktorja dhe filmi në fjalë do të jenë subjekt i dokumentarit Pretty Baby: Brooke Shields, në të cilin aktorja dhe modelja "bëhet një grua që zbulon fuqinë e saj pasi seksualizohet si një vajzë e re", sipas përmbledhjes.


Dokumentari përmban gjithashtu një skenë në të cilën vajza e saj Rowan përshkruan karrierën e fëmijërisë së nënës së saj si "pornografi për fëmijë".

"Është pornografi për fëmijë!" A do të na lejonit ta bëjmë këtë në moshën 11 vjeç?. E kisha të vështirë të mos i justifikoja nënën time, por kur më pyetën, mendova: “O Zot, duhet ta pranoj këtë”. Por nuk e di pse mendoi se gjithçka ishte në rregull”, thotë Shields, e cila u shpjegon dy vajzave të saj në dokumentar se nuk do t'i linte kurrë të shikonin "Pretty Baby".

Kur Shields ishte vetëm 10 vjeç, ajo pozoi nudo për Playboy, dhe në moshën 14, ajo u bë modelja më e re që ka zbukuruar kopertinën e Vogue.

Traileri i The Pretty Baby: Brooke Shields hapet me Brooke si adoleshente duke u pyetur se çfarë mendon për "zhurmën që po ndodh rreth saj" ndërsa është ulur pranë nënës së saj, dhe ajo buzëqesh dhe përgjigjet: "Mendoj se është argëtuese". Gazetarja më pas i thotë se ajo është me të vërtetë një "zonjë e re me pamje të mrekullueshme" dhe një "vajzë e mrekullueshme".

Duke folur në dokumentar, Brooke pranon se është "e habitur që i mbijetoi gjithë kësaj" dhe zbulon se ishte përdhunuar në një dhomë hoteli nga një njeri i industrisë së filmit në fillim të të 20-ave.

Dokumentari me dy pjesë, i titulluar gjithashtu "Pretty Baby", do të shfaqet premierë më 3 prill në Hulu.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës