Numri i kokave bërthamore të gatshme për lëshim është i barabartë me "më shumë se 135.000 bomba si ajo e hedhur në Hiroshima".

Foto: EPA / JEON HEON-KYUN

Numri i kokave bërthamore të gatshme për lëshim u rrit vitin e kaluar, sipas një raporti të publikuar sot nga një organizatë joqeveritare norvegjeze.

Që nga fillimi i këtij viti, shtetet që kanë deklaruar zyrtarisht se zotërojnë armë bërthamore dhe ato që dyshohet se i posedojnë ato kanë 9.576 koka bërthamore gati për lëshim - ekuivalente me "më shumë se 135.000 bomba si ajo e hedhur në Hiroshima". tha.raporti i OJQ-së norvegjeze "Ndihma e Popullit Norvegjez" (Norsk Folkeshjelp).

Të shtunën, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se kishte arritur një marrëveshje me Minskun për vendosjen e armëve bërthamore taktike në territorin e Bjellorusisë.

Vitin e kaluar, numri i përgjithshëm i kokave bërthamore të gatshme për lëshim u rrit me 136 për shkak të rritjeve në Rusi, Kinë, Indi, Korenë e Veriut dhe Pakistan, tha organizata norvegjeze në një raport.

“Kjo rritje është alarmante dhe është vazhdimësi e trendit që nisi në vitin 2017”, tha një përfaqësues i Norsk Folkesjelp.

Tetë vendet që kanë njoftuar zyrtarisht se posedojnë armë bërthamore janë Shtetet e Bashkuara, Rusia, Britania e Madhe, Franca, Kina, India dhe Pakistani, dhe Izraeli besohet se posedon armë të tilla.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës