Brnabiq për rezolutën për Srebrenicën: Fitorja e Pirros dhe faulli ndaj fuqive të mëdha perëndimore

Ana Brnabic / Foto EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Kryetarja e Kuvendit të Serbisë, Ana Brnabiq, ka vlerësuar sot se Rezoluta e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për Srebrenicën paraqet “një fitore pirre dhe një faull të fuqive të mëdha perëndimore”.

Rezoluta për Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë u miratua dje me 84 vota "pro", 19 "kundër" dhe 68 abstenime.

Brnabiq tha për RTS se Serbia tregoi se si duhet të luftojë për interesat e saj dhe nuk lejoi që populli serb të damkoset.

Gjithçka që do të them është mjaft emocionale... do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për mua personalisht të vazhdoj të punoj me vendet që ishin sponsorë dhe bashkësponsorizues të asaj rezolute, shtoi ajo në një deklaratë për RTS.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës