Brnabiq: Ky është kërcënimi më serioz i vrasjes së Vuçiqit deri më tani

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiќ / Foto EPA-EFE / HAYOUNG JEON

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, Ai gjatë daljes në TV Prva ka konfirmuar atë që kishte deklaruar më parë Ministri i Brendshëm serb Aleksandar Vulin se policia serbe ka marrë informacione nga Europoli për ekzistencën e një grupi kriminal, qëllimi i të cilit është vrasja e presidentit serb Aleksandar Vuqi, transmeton agjencia e lajmeve Tanjug.

– Këtë informacion e morëm të premten, më 14 janar, nga Europoli, përmes një shteti që është anëtar i BE-së. Është fare e qartë se një atentat ndaj Vuqit është duke u përgatitur, madje është caktuar data për shkurt, kur planifikohet atentati, tha ajo.

Brnabiq thotë se do të ketë njerëz që do të tallen me këtë.

- Ne e morëm informacionin me shkrim përmes Europolit. Kushdo që ka guximin të tallet me të… ky nuk është kërcënimi i parë. Por ky është kërcënimi më serioz për vrasjen e Vuçiqit deri më tani, tha ajo.

Ajo po ashtu ka theksuar se është forcuar siguria e presidentit të Serbisë.

- Falenderoj të gjithë partnerët që na ndihmojnë ditë e natë dhe janë në kontakt me shërbimet tona të sigurisë. Ata janë shtetas të vendeve të ndryshme. Krimi nuk njeh kufij, këto janë shtete të rajonit, nga vende të tjera ше Ajo ka shkruar emrin Radoje Zwitzer. Se ai është kreu i grupit kriminal, nuk e di, dyshoj, mendoj se është dikush mbi Zwitzer. Por këtë do ta tregojë hetimi. “Për mua gjëja më e rëndësishme është parandalimi i atentatit dhe mbrojtja e jetës së presidentit”, tha Brnabiq.

VIDEO | Vulin: Ekziston një grup kriminal, qëllimi i të cilit është të vrasë Vuqi.

Video e ditës