Brnabiq nuk mund të flinte për shkak të fjalës "Republika e Kosovës" në faqen e internetit të qeverisë së saj

Ana Brnabiќ, Kryeministre e Serbisë / Foto: Hide

Kryeministri i Serbisë Ana Brnabiќ ajo e quajti postimin e fjalës "Republika e Kosovës" në uebsajtin e qeverisë së saj një "gabim të rëndë" që e la atë të paaftë për të fjetur, duke shkaktuar reagime të ashpra nga publiku vendas.

Formulimi i diskutueshëm në faqen e internetit të qeverisë u shfaq në versionin anglisht të raportit nga debati parlamentar i javës së kaluar për Kosovën.

- Nuk mund të flija natën. Nuk e di çfarë të bëj. A duhet të vras ​​veten? Unë nuk mund ta bëj këtë. Por më vjen shumë keq që një pjesë e opozitës po e shfrytëzon për të fituar pikë politike - tha Brnabiq për RTS.

Ajo shpjegoi se gabimi, i cili u korrigjua shpejt dhe që, sipas saj, përfaqësonte një shkelje të madhe disiplinore, ishte bërë nga një përkthyes me përvojë në anglisht.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës