Fëmijët britanikë pastrojnë makina, kositin bar dhe lajnë xhamat për para xhepi

Aplikantët për punë në Kroaci/FOTO: Sloboden Pechat

Në MB, gjithnjë e më shumë fëmijë po paguhen për të bërë punët e shtëpisë si një mënyrë për të fituar para xhepi. Sipas të dhënave të kompanisë britanike NatWest Rooster Money, e cila lëshon karta debiti të destinuara për fëmijë, fëmijët duke bërë punët e shtëpisë për para gjatë vitit të kaluar i kanë rritur paratë e xhepit me 9,23 paund ose tre për qind krahasuar me vitin 2022.

Të dhënat janë marrë nga një anketim i më shumë se 300.000 fëmijëve të moshës gjashtë deri në 17 vjeç, të cilët përdorin shërbimet e kompanisë financiare të përmendur.

Është konstatuar gjithashtu se ka gjithnjë e më pak njerëz që u japin fëmijëve të tyre para xhepi si diçka të mirëqenë pa asnjë shërbim në këmbim, si për shembull kryerja e disa punëve të shtëpisë.

Gjegjësisht, numri i të tillëve në vitin 2023 ishte 30 për qind, ndërsa vitin paraprak ishte 32 për qind. Më të paguarit janë kositja e lëndinës, pastrimi i veturave, pastrimi i dritareve dhe kopshtaria, raporton BBC, transmeton Klix.ba.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës