Parlamenti britanik ka paralajmëruar mundësinë e ndërhyrjes së huaj përpara zgjedhjeve të korrikut

Foto Arkivi i Kupës së Botës

Komiteti i Sigurisë Kombëtare i Parlamentit Britanik paralajmëroi sot kryeministrin Rishi Sunak për rrezikun e ndërhyrjes së huaj nëpërmjet sulmeve kibernetike ose fushatave të dezinformimit përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 4 korrikut dhe bëri thirrje për masa mbrojtëse.

Margaret Beckett, kryetarja e atij komiteti, në letrën e publikuar përmend përpjekjet për të ndërhyrë me Kinën, Rusinë, Iranin dhe Korenë e Veriut.

Ajo kujtoi konkluzionet e shërbimeve të sigurisë, të cilat vlerësuan se është “pothuajse e sigurt” se Rusia u përpoq të ndikojë në zgjedhjet parlamentare të vitit 2019 dhe se Kina po përpiqet të ndikojë në zgjedhjet në botë.

“Ne besojmë se Britania e Madhe duhet të përgatitet për mundësinë e ndërhyrjes së huaj gjatë zgjedhjeve parlamentare të 4 korrikut”, ka shkruar Beckett dhe i ka bërë thirrje qeverisë që të mbledhë partitë politike, shërbimet e sigurisë dhe ata që janë përgjegjës për organizimin e zgjedhjeve për të marrë masa mbrojtëse. .

Disa ekspertë besojnë se përpara zgjedhjeve të përgjithshme britanike dhe zgjedhjeve presidenciale në SHBA në nëntor, rreziku është veçanërisht i lartë për shkak të zhvillimit të inteligjencës artificiale dhe dezinformimit.

Beckett, sekretari i jashtëm nën qeverinë laburiste të Tony Blair, tha se ndërhyrja mund të marrë formën e sulmeve kibernetike, shantazhit, dezinformimit në internet, "falsifikimeve të thella" dhe përpjekjeve për të thelluar ndarjet mbi çështjet e diskutueshme.

Ajo rekomandoi një trajnim më të mirë të komunitetit për të identifikuar dezinformatat dhe për të garantuar sigurinë e oficerëve.

Në Mbretërinë e Bashkuar javët e fundit ka pasur disa raste spiunazhi që përfshijnë Kinën ose Rusinë.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës