Ministri britanik i Mbrojtjes: Putini dërgon në mënyrë të pakuptimtë gjithnjë e më shumë rusë për të vdekur

Ushtarët rusë / Foto: EPA-EFE / SERGEI ILNITSKY

Ministri britanik i Mbrojtjes Grant Shaps tha sot se Rusia po rrit pushtimin e saj në Ukrainë dhe po dërgon më shumë rusë në vdekje se në çdo kohë që nga fillimi i luftës.

"Putini po rrit pushtimin e tij dhe po dërgon pa kuptim më shumë rusë për të vdekur se në çdo kohë që nga fillimi i luftës." Trimëria ukrainase dhe mbështetja perëndimore po pengojnë përparimin e tyre, por ne nuk mund të jemi të vetëkënaqur. Ukraina ka nevojë për mbështetjen tonë të palëkundur për të luftuar dhe për të fituar”, shkroi Shaps në platformën X.

Inteligjenca britanike tha sot se gjashtë javët e fundit kanë parë ndoshta shkallën më të lartë të viktimave ruse në luftë deri më tani. Humbjet e mëdha janë shkaktuar kryesisht nga ofensiva ruse në Donbas, qytetin Avdiivka, transmeton Ukrinform.

Gjatë nëntorit 2023, viktimat ruse, siç raportohet nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, ishin mesatarisht 931 në ditë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës