Anije mallrash britanike e goditur nga një raketë në Detin e Kuq

Një anije mallrash britanike që lundronte në Detin e Kuq u godit nga një raketë, tha kompania e sigurisë detare Ambri.

- Një anije mallrash me flamur britanik Bahamian thuhet se u godit nga një raketë gjatë tranzitit në Detin e Kuq, afërsisht 34,5 kilometra në veriperëndim të Moka, Jemen - tha kompania në një deklaratë, transmeton Beta.

Agjencia Britanike e Sigurisë Detare (MSMA) tha se kishte marrë një raport për aktivitetin e dronëve "afër Bab el Mandeb, nga drejtimi i Jemenit".

Rebelët Houthi të Jemenit kanë kërcënuar se do të sulmojnë anijet që i përkasin Izraelit dhe aleatëve të Izraelit në Detin e Kuq si hakmarrje për luftën e vendit kundër Hamasit palestinez në Gaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës