Inteligjenca britanike pretendon se 70.000 rusë u vranë në Ukrainë

Mortuary Ukraine Donetsk/ Foto: Justin Yau / ddp USA / Profimedia

Rreth 70 ushtarë dhe mercenarë rusë kanë vdekur që nga pushtimi i Ukrainës, vlerësoi Ministria Britanike e Mbrojtjes (MM) në përditësimin e saj të përditshëm mbi luftën të publikuar sot, raportoi DPA.

Shifra përbëhet nga 50 ushtarë të ushtrisë ruse, si dhe 20 mercenarë shtesë nga grupi Wagner, dhe mbulon periudhën nga 24 shkurt 2022 deri në fund të nëntorit të këtij viti.

Sipas raportit, 180 deri në 240 ushtarë të tjerë u plagosën, së bashku me 40 mercenarë.

Të dyja palët ruajnë nga afër të dhënat e tyre të viktimave, duke e bërë të pamundur konfirmimin e vlerësimeve, tha agjencia gjermane e lajmeve.

Sipas vlerësimeve të NATO-s, në fund të nëntorit, viktimat ruse, të vdekur dhe të plagosur, i kaluan 300 mijë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës