Oficerët britanikë të inteligjencës pretendojnë se rusët kanë pësuar humbjet e tyre më të rënda që nga fillimi i luftës në gjashtë javët e fundit

Ukrainë / Foto EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Gjashtë javët e fundit janë shënuar nga disa nga humbjet më të mëdha të Rusisë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, raporton Ukrinform, duke cituar konferencën ditore të inteligjencës të Ministrisë Britanike të Mbrojtjes të publikuar në rrjetin social X.

Vihet re se në muajin aktual, sipas të dhënave të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Ukrainës, viktimat e dhëna nga ushtarët rusë janë në rangun e 931 personave në ditë.

“Deri më tani, muaji më vdekjeprurës për Rusinë ishte marsi i këtij viti, me një mesatare prej 776 vdekjesh në ditë. Në atë kohë, avancimi rus drejt Bakhmutit arriti kulmin”, thekson agjencia.

Sipas Ministrisë Britanike të Mbrojtjes, megjithëse inteligjenca nuk mund të konfirmojë metodologjinë e përdorur për të llogaritur numrin total të të vdekurve dhe të plagosurve, shifrat e raportuara janë të besueshme.

“Për gjashtë javët e fundit, Rusia duket se ka pësuar humbjet e saj më të rënda që nga fillimi i luftës deri më tani. “Shumë nga viktimat janë kryesisht rezultat i ofensivës ruse kundër qytetit Avdeevka në Donbass”, thuhet në raport.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË