Vullnetarët britanikë në ushtrinë ukrainase të akuzuar për "veprimtari mercenare" nga gjykata pro-ruse në Donetsk

Trupat ukrainase Ukrainë Kiev
Ushtria ukrainase / Foto: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Dy vullnetarë të tjerë britanikë në ushtrinë ukrainase, të cilët u kapën nga forcat ruse në prill, janë akuzuar për "veprimtari mercenare" nga gjykata pro-ruse në Donetsk, njoftoi rrjeti televiziv britanik BBC.

Bëhet fjalë për Dylan Healy и Andrew Hill, të cilët u kapën në një pikë kontrolli në Ukrainë në prill.

Një zyrtar i paidentifikuar i "Republikës Popullore të Donetskut" të vetëshpallur tha se dy britanikët do të gjykohen për "veprimtari mercenare", raportoi Tass.

Nga atje u bë e ditur se të dy refuzuan të bashkëpunonin me hetuesit nga Donetsk.

Zyra e Jashtme Britanike tha se ishte në kontakt me autoritetet ukrainase në lidhje me rastin e tyre.

"Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet ukrainase në lidhje me rastin e tyre dhe mbështesim plotësisht përpjekjet e Ukrainës për t'i liruar ata," tha Ministria e Jashtme Britanike.

Dy vullnetarë të tjerë britanikë, Sean Piner и Aiden Aslin, i kapur gjithashtu nga ushtarë rusë, u dënua me vdekje muajin e kaluar nga një gjykatë ruse e panjohur ndërkombëtarisht në Ukrainë. Ata u akuzuan për të njëjtën vepër që Healey dhe Hill akuzohen tani.

Dje Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut i kërkoi Rusisë që të ndikojë në ekzekutimin e dënimit, gjë që Moska zyrtare e refuzoi.

Burimi: MIA

Video e ditës