Ushtria britanike mbajti provën e parë të veshjes për kortezhin e varrimit të Mbretëreshës Elizabeth II

Arkivoli me trupin e mbretëreshës Elizabeth është ekspozuar për ditë të tëra në Pallatin e Westminsterit/ EPA-EFE/PARLAMENTI I MB/MBRETËSISË ROGER HARRIS Fletëpalosje e detyrueshme KREDI PËR PËRDORIM VETËM/JO SHITJE

Qindra ushtarë të Ushtrisë Britanike, Forcave Ajrore dhe Marinës morën pjesë në provën e veshjes për kortezhin funeral, i cili do të përfundojë me vendosjen e arkivolit të Mbretëreshës Elizabeth II.

Herët këtë mëngjes, ushtria u rreshtua në rrugën që të çonte në Kalanë Windsor dhe marshoi, e udhëhequr nga një bandë ushtrie.

Të hënën ata do të marrin pjesë në kortezhin mortor, të rrethuar nga mijëra qytetarë që pritet të vizitojnë Windsorin për t'i dhënë lamtumirën Elizabeth II.

Autoritetet britanike kanë lejuar sërish hyrjen për të gjithë ata që duan t'i thonë lamtumirë Mbretëreshës, e cila u ndalua përkohësisht për shkak të gjatësisë së procesionit për të hyrë në Pallatin e Westminsterit ku ekspozohet arkivoli me eshtrat e saj.

“Qasja në procesion është rikthyer. Kujdes, presim më shumë se 24 orë dhe temperaturat do të jenë të ulëta gjatë natës”, paralajmëroi Qeveria mbrëmë, duke vënë në dukje mundësinë e mbylljes sërish të aksesit në kolonë.

Funerali i Mbretëreshës Elizabeth II do të bëhet të hënën. Më shumë se 500 përfaqësues nga dyqind vende pritet të mbërrijnë për ceremoninë, njoftoi Ministria e Jashtme Britanike. Midis tyre janë pothuajse njëqind krerë shtetesh dhe qeverish, si dhe mbi njëzet anëtarë të familjeve mbretërore.

Video e ditës