Ushtria britanike ka gjetur një bombë të pashpërthyer naziste të Luftës së Dytë Botërore nga një shtëpi në Plymouth

Një bombë e pashpërthyer e Luftës së Dytë Botërore është gjetur dhe hequr në mënyrë të sigurt nga qyteti portual anglez i Plymouth.

Ushtria e zhvendosi atë në mënyrë të sigurt nga zona dhe e ngarkoi në një anije që shkonte për udhëtimin e saj të fundit në det, ku do të hidhej në erë nga zhytësit detarë.

Mbretëria e Bashkuar organizoi një nga evakuimet më të mëdha të luftës për arsye sigurie, pasi mbante eksplozivë të epokës naziste në një kolonë ushtarake.

Pas një operacioni masiv sigurie, rreth 10.000 njerëzve u është thënë se tani mund të kthehen në shtëpi.

Plymouth, është një port i famshëm detar rreth 385 kilometra në jugperëndim të Londrës, nga ku Mayflower nisi lundrimin në vitin 1620, duke sjellë kolonë pelegrin në Amerikë.

Qyteti ishte në shënjestër nga Luftwaffe gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore, veçanërisht gjatë Blitzkrieg të 1940 dhe 1941.

Më shumë se 2.500 bomba shkatërruese u hodhën në qytet gjatë luftës, por shumë prej tyre humbën objektivin dhe ranë në zona të banuara.

Gjatë rrjedhës së luftës, më shumë se 1.100 civilë në qytet vdiqën gjatë sulmeve ajrore gjermane.

Bomba e gjetur besohet se peshon rreth 500 kg dhe, sipas Ministrisë Britanike të Mbrojtjes, pa dyshim do të shkaktojë një shpërthim të fuqishëm pasi të shpërthehet.

Vendimi për zhvendosjen e bombës u mor pasi një vlerësim nga ekspertët e asgjësimit të bombës zbuloi se ajo përbënte një rrezik shumë të madh dhe do të shkaktonte dëme të konsiderueshme, duke përfshirë shkatërrimin e një numri shtëpish, nëse pajisja shpërthehej aty ku zbulohej.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës