Një nëndetëse britanike që u zhduk në mënyrë misterioze në vitin 1942 është gjetur në Greqi

HMS Triumph / Foto Profimedia

Mbytja e nëndetëses britanike HMS Triumph, e cila u zhduk në mënyrë misterioze gjatë një misioni në Greqi në vitin 1942 gjatë Luftës së Dytë Botërore, është gjetur në Detin Egje, njoftoi agjencia greke e lajmeve ANA. Ajo u pikas “në një thellësi prej 203 metrash në detin Egje” dhe “disa dhjetëra kilometra larg bregut” nga kolegët e zhytësit grek Kostas Toktaridis, të cilët dolën në kërkim të saj në vitin 1998.

Nëndetësja 84 metra e klasit T ishte e lidhur me "rezistencën kundër pushtimit nazist në Greqi" dhe "shërbimin sekret britanik", tha Toktaridis, raporton ANA. “Të 64 anëtarët e ekuipazhit vdiqën në fundosje”, tha i njëjti burim. Triumfi përfundoi njëzet misione luftarake nga viti 1939 deri në 1942.

Ai filloi misionet e tij në detin Egje në mars të vitit 1941 pranë Dodekanezit, në atë kohë nën pushtimin italian, ku "shkatërroi shumë anije armike, përfshirë nëndetësen italiane Salpa", raporton ANA. Por më 23 janar 1942, gjatë misionit të saj të 21-të në Detin Egje, Marina Britanike njoftoi se nëndetësja Triumph "supozohej e zhdukur".

Dëshminë e fundit për nëndetësen e ka dhënë një pilot italian që e ka parë më 9 janar 1942 pranë Kepit Suni, në Gjirin Saronik, pranë Athinës.

Mes versioneve të ndryshme të shkakut të fundosjes së nëndetëses janë një goditje me minë në ishullin cikladik të Milos, kapja në veprim nga forcat gjermane të ndihmuara nga agjentët italianë dhe një shpërthim në harkun e nëndetëses, tha Kostas Toktaridis.

Ekipe të shumta kërkimore nga Malta dhe Rusia kanë ardhur në Greqi në kërkim të eshtrave të saj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës