Ministri britanik: Gjenocidi në Srebrenicë është përcaktuar ligjërisht, jo politikisht dhe nuk vlen për shoqërinë serbe

Ministri britanik për çështje evropiane Nous Ghani tha sot në Beograd se gjenocidi në Srebrenicë është vendim i bazuar ligjërisht, jo politik dhe se ai nuk është reflektim i popullit serb, por i referohet krimeve të kryera dhe qëllimit të tij.

Rezoluta që shpall 11 korrikun si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit të Srebrenicës dhe dënon mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës do t'i paraqitet Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së më 23 maj dhe sponsorizohet nga tridhjetë vende. duke përfshirë Britaninë e Madhe.

Në një bisedë me gazetarët serbë, ajo theksoi se gjenocidi në Srebrenicë është përcaktuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare në bazë të provave.

"Përcaktimi i gjenocidit është një pengesë tepër e lartë për t'u arritur." Është një vendim i bazuar ligjërisht, jo politik. Nuk bëhet fjalë për shoqërinë serbe apo popullin serb, por për krime dhe qëllime të kryera, tha ajo.

E pyetur nga agjencia Beta se si e komenton qëndrimin e autoriteteve serbe në lidhje me miratimin e rezolutës, ajo u përgjigj se autoritetet serbe duhet të mendojnë se si të ecin përpara dhe se në rrugën e pajtimit është e rëndësishme të pranohet ajo që ndodhi. “Krimet që kanë ndodhur duhet të pranohen, kjo është mënyra e vetme për të ecur përpara drejt pajtimit”, tha ministri.

Duke folur për ndikimin e Kinës dhe Rusisë në Serbi, Ghani thotë se presidenti rus Vladimir Putin është një imperialist totalitar dhe se po përpiqet të destabilizojë Evropën.

Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që Ukraina të marrë mbështetjen që i nevojitet për t'u mbrojtur kundër Putinit. “Putini po përpiqet të destabilizojë Evropën, Ukraina na mbron të gjithëve, sepse mbron demokracitë liberale, sovranitetin, sundimin e ligjit”, tha ministri britanik për Çështjet Evropiane, Nuss Ghani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës