Britania është në një krizë gjithnjë në rritje dhe Johnson ka nisur pushimet e tij të dyta

Boris Johnson/ Foto: Wiktor Szymanowicz / Editorial Shutterstock / Profimedia

Në një kohë kur Britania po kalon disa kriza, duke përfshirë inflacionin historik dhe një thatësirë ​​që ka kapluar ishullin, kryeministri në largim Boris Johnson filloi pushimet e tij të dyta në dy javë dhe nxiti kritikat se po krijon një vakum në krye të vendit. ndërsa ai pret pasardhësin e tij.

Javët e fundit, Johnson ka humbur takimet urgjente për valën e paprecedentë të të nxehtit që ka kapluar Britaninë, ka injoruar festimin e Anglisë për Kampionatin Evropian të Futbollit për Femra për të shijuar pushimet në malet e Sllovenisë dhe ka humbur takime të rëndësishme, raporton Independent i Londrës.

Johnson u fotografua sot në një supermarket në periferi të Athinës me gruan e tij Carrie, ndërsa një kamion që mbante gjërat e tij ishte parkuar jashtë rezidencës së tij në Londër në 10 Downing Street.

“Kryeministri është me pushime këtë javë”, konfirmoi zëdhënësi i tij dhe theksoi se edhe kur kryeministri është larg, ai mbetet “i informuar për të gjitha çështjet urgjente dhe merr vendime”, veçanërisht kur bëhet fjalë për çështjet e sigurisë kombëtare.

Pushimi i Johnson në Greqi është organizuar pasi publiku britanik pret që kryeministri aktual të mbajë premtimin për të qëndruar në detyrë derisa të emërohet një lider i ri i Partisë Konservatore.

Liz Truss / Foto EPA-EFE / MINISTRIA E JASHTME RUSE

Në garë për postin drejtues të konservatorëve mbetën vetëm dy kandidatë, kryetarja aktuale e diplomacisë Liz Truss, e cila konsiderohet favorite dhe ish-ministri i financave Rishi Sunak.

Rishi Sunak / Foto EPA-EFE / NEIL HALL

Publiku politik britanik fajëson Johnson për mungesën në një kohë kur bashkatdhetarët e tij po vuajnë nga një rritje e mprehtë e kostos së jetesës, veçanërisht nga rritja e madhe e çmimit të energjisë elektrike dhe benzinës, dhe një numër në rritje i punëtorëve janë në grevë për shkak të ulët. pagat. dhe kushtet e këqija të punës, shkruajnë mediat britanike.

Parashikimet për rritje të mëtejshme të çmimeve në tetor dhe më pas në janar, së bashku me paralajmërimin e bankës qendrore për shkallën e krizës përpara ekonomisë britanike, nxitën thirrje të shumta për veprime urgjente.

Video e ditës