Britania vendosi të hënën të forcojë sanksionet kundër Rusisë

Boris Johnson
Boris Johnson / Foto EPA-EFE / ANDY RAIN

Ministria e Jashtme Britanike do të njoftojë të hënën se do t'i shtrëngojë ato sanksione kundër Rusisë në rast të një pushtimi të Ukrainës, tha për TASS një burim i mirëinformuar pranë qeverisë britanike.

“Zyra e Jashtme në Parlament pritet të njoftojë se do të forcojë sanksionet kundër Rusisë në mënyrë që Britania të mund të synojë interesat strategjike dhe financiare të Rusisë”, tha një burim, i cili nuk specifikoi nëse sanksionet e reja duhet të miratohen apo ato ekzistuese duhet të përditësohen.

Burimi shtoi gjithashtu se kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, diskutuan taktikat dhe opsionet e sanksioneve me ministrinë e jashtme javën e kaluar, përpara se të informonte qeverinë mbi situatën dhe hapat e ardhshëm.

Britania do t'i bashkohet një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në Nju Jork të hënën në një përpjekje për të ushtruar presion shtesë ndaj Rusisë për të zgjidhur çështjen përmes diplomacisë dhe për të shmangur një zgjidhje ushtarake. Britania do ta përdorë atë takim për të zbuluar historinë ruse plot vrima dhe për të paraqitur faktet, përfundoi burimi.

Më parë, BBC njoftoi se Johnson do të ketë një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin në ditët në vijim.

Biden: SHBA së shpejti do të dërgojë trupa në Evropën Lindore

Video e ditës