Britania: Putini po humbet luftën e informacionit në Ukrainë

Foto: Profimedia

Rusia nuk ka arritur të fitojë një avantazh ndaj Ukrainës në hapësirën kibernetike gati gjashtë muaj pasi pushtoi atë vend, tha shefi i inteligjencës britanike GCHQ, Jeremy Fleming.

Në rubrikën e tij në "EkonomistFleming shpjegoi se si të dy vendet përdorën aftësitë e tyre kibernetike në luftën në Ukrainë.

“Deri më tani, Presidenti Putin e ka humbur tërësisht luftën e informacionit në Ukrainë dhe në Perëndim. Ndërsa kjo është shkak për festime, ne nuk duhet të nënvlerësojmë sesi dezinformimi rus po përhapet gjetkë në botë”, shkroi Fleming.

Jeremy Fleming/ Foto PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Ashtu si me pushtimin tokësor, planet fillestare të Rusisë në internet duket se kanë dështuar, tha Fleming. Përdorimi i mjeteve sulmuese kibernetike nga Rusia ishte i papërgjegjshëm dhe pa dallim, shtoi ai. Sipas Fleming, Rusia zhvilloi malware "WhisperGate" për të shkatërruar sistemet e qeverisë ukrainase.

Ai tha gjithashtu se Rusia kishte përdorur më parë të njëjtën strategji në Siri dhe në Ballkan dhe tha se dezinformimi në internet ishte pjesa kryesore e strategjisë ruse. Megjithatë, GCHQ arriti t'i përgjojë ata dhe të lëshojë paralajmërime me kohë, shtoi ai.

Pa hyrë në shumë detaje, Fleming tha se Forca Kombëtare Kibernetike e Britanisë mund t'i përgjigjet Rusisë duke vendosur një njësi ushtarake britanike që përdor mjete moderne kibernetike.

Video e ditës