Britania nuk do të pranojë kurrë aneksimin rus të rajoneve të Ukrainës, thotë Truss

Liz Trace - Fotografi EPA, Neil Hall
Liz Trace - Fotografi EPA, Neil Hall

Britania e Madhe nuk do të pranojë kurrë aneksimin rus të katër rajoneve të Ukrainës, tha sot kryeministrja britanike Liz Truss.

Ajo akuzoi presidentin rus Vladimir Putin se dëshiron të ndryshojë me forcë kufijtë ndërkombëtarë.

"Britania e Madhe nuk do të injorojë kurrë vullnetin sovran të këtyre popujve dhe ne kurrë nuk do t'i pranojmë rajonet e Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporozhye si asgjë tjetër veç territor ukrainas", nënvizoi Tras.

Kryeministri britanik theksoi se "Putinit nuk mund të lejohet të ndryshojë me forcë kufijtë ndërkombëtarë".

- Ne do të sigurohemi që ai të humbasë këtë luftë ilegale, theksoi Tras.

Video e ditës