Britania mund të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë, tha ministri Wallace

Foto: EPA-EFE/Philip Davali

Ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace tha sot se Londra nuk po përjashton mundësinë e dërgimit të avionëve në Ukrainë, ndërsa paralajmëroi se nuk është një “shkop magjik” duke pasur parasysh kohën e nevojshme për stërvitje.

– Isha i qartë për aeroplanët. Nëse ka një gjë që kemi mësuar vitin e kaluar, është të mos bëjmë asgjë paraprakisht dhe të mos përjashtojmë asgjë, tha Wallace.

Kievi po kërkon avionë luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA për të ndihmuar në parandalimin e një pushtimi rus të Ukrainës. Shtetet e Bashkuara kanë thënë se nuk kanë plane të dërgojnë F-16 në Ukrainë për momentin, por vende të tjera si Polonia janë më të hapura për këtë çështje.

- Jam shumë i hapur të mendoj për çdo lloj sistemi, jo vetëm avion, për të ndihmuar Ukrainën. Këto gjëra nuk ndodhin brenda natës. Trajnimi i pilotëve ukrainas do të merrte muaj, vuri në dukje Wallace, duke shtuar se "nuk ka shkop magjik për atë konflikt të tmerrshëm".

Zëdhënësi i kryeministrit britanik Rishi Sunak tha dy ditë më parë se avionët Typhoon dhe F-25 janë jashtëzakonisht të sofistikuar dhe kërkojnë muaj trajnim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës