Britania bën plane për të ndaluar emigrantët shqiptarë

Refugjatët në një varkë / Foto: Arkivi

Imigrimi i paligjshëm i shqiptarëve dhe parandalimi i këtij fenomeni ka qenë një temë kryesore e mediave dhe qeverisë së Britanisë së Madhe muajt e fundit.

Pavarësisht numrit të papërfillshëm të atyre që kalojnë Kanalin Anglez, Londra ka vendosur që mbylljen e kësaj rruge ta bëjë prioritetin kryesor, duke përdorur shpesh terma nënçmues ndaj shqiptarëve që duan të shkelin në tokën britanike.

“Jam këtu për të vëzhguar deportimin e emigrantëve shqiptarë. Rojet sapo u larguan. Ata janë rrugës për në aeroport dhe në mëngjes do të jenë në Tiranë. “Kam takuar stafin e shkëlqyer që po punon pa pushim për të gjetur shqiptarët – ilegalë në Britani dhe për t’i ndaluar ata”, tha ministri i Emigracionit Robert Jenrick në janar të këtij viti.

Sipas të dhënave zyrtare, vitin e kaluar nga Franca kanë mbërritur në Britani gati 13.000 mijë shqiptarë, ndërsa numri i përgjithshëm i emigrantëve të paligjshëm me varka të vogla ishte 45.000 mijë, që është numri vjetor i pasagjerëve në linjën më pak të përdorur të metrosë së Londrës.

Por si u krijua 'problemi shqiptar' në opinionin publik të Mbretërisë së Bashkuar? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, kriza politike duhet të vihet në fokus, kryesisht për shkak të dorëheqjeve të kryeministrave Boris Johnson dhe Liz Truss. Johnson u largua për shkak të skandaleve me partitë dhe Tras për shkak të pamundësisë për të mbajtur premtimin për rimëkëmbjen ekonomike të vendit, raporton kanali shqiptar A2.

Pasardhësi i tyre është Rishi Sunak, i cili sipas shumë analistëve në Britani dhe jashtë saj, ka larguar vëmendjen nga problemi kryesor, kriza politike dhe ekonomike, duke kërkuar një “varkë shpëtimi” në emigracionin e paligjshëm. Në ndihmë të tij erdhën një sërë shkrimesh nga mediat britanike, të cilat shpesh herë i portretizonin shqiptarët si kriminelë që mbushnin burgjet, edhe pse në shifra zyrtare është një numër shumë i vogël në krahasim me popullsinë vendase. Kjo bëri që mijëra shqiptarë të demonstrojnë paqësisht në kryeqytetin britanik. Por ajo që u botua në gazeta e detyroi qeverinë e Sunakut, djalit të prindërve emigrantë, të merrte masa për mbylljen e kufijve për “pushtuesit” e paligjshëm shqiptarë.

“Asnjë shqiptar nuk duhet pranuar si refugjat. Shqipëria nuk është një vend i shkatërruar nga lufta dhe është shumë e vështirë të argumentohet se kërkesat për azil janë legjitime. Ekziston një problem i veçantë me shqiptarët që kalojnë kanalin ilegalisht ose për të gjetur punë për rreth nëntë muaj ose për të punuar me kriminelë të kërkuar ndërkombëtarisht, "tha Sekretarja e Brendshme britanike Suella Braverman në nëntor të vitit të kaluar.

Kryeministri shqiptar Rama ka sugjeruar që Britania të sillet si Gjermania në ekzaminimin e azilkërkuesve shqiptarë.

“Nuk bëhet fjalë për një person, ka të bëjë me atmosferën që është krijuar, duke kërkuar koka turku dhe duke fajësuar të tjerët. Nuk ka të bëjë me shqiptarët, as alienët apo gangsterët, por me politikat e dështuara kufitare dhe krimin. Një gjuhë e tillë nuk është një politikë, një program apo një vizion. Ai promovon ksenofobinë duke synuar dhe veçuar vetëm një komunitet. Unë vlerësoj gjithçka që përfaqëson politika britanike, por më ka mërzitur shumë kjo lloj politike, e cila në fund të fundit është e destinuar të dështojë”, tha kryeministri Edi Rama në nëntor të vitit të kaluar.

Fillimisht u prezantua një skemë për dëbimin e shpejtë të shqiptarëve nga Britania, më pas një marrëveshje 72 milionë euro me Francën për rritjen e patrullave në bregun e Manshit, më pas një marrëveshje tjetër me qeverinë e Tiranës që oficerët anglezë të patrullojnë aeroportin e Rinasit me detyrën zbulon emigrantë të mundshëm, deri në shtrëngimin e ligjit për azilkërkuesit, i cili është kritikuar ashpër nga Kombet e Bashkuara. Përfaqësuesja e UNHCR-së Vicky Tennant tha se një veprim i tillë do të ishte një shkelje e ligjit ndërkombëtar dhe se nuk ishte e nevojshme të ndaloheshin hyrjet në kanale.

Qeveria Sunak jo vetëm që nuk u tërhoq, por nuk u ndal me kaq. Këtë muaj, kryeministri britanik ra dakord t'i paguante presidentit francez një faturë të rëndë prej më shumë se 500 milionë euro për të ngritur një qendër paraburgimi në Francën veriore për të strehuar emigrantët e paligjshëm që përpiqeshin të kalonin me varkë. Marrëveshja përfshinte gjithashtu angazhimin e qindra oficerëve të policisë nga të dy vendet dhe pajisjet e mbikqyrjes së lartë të teknologjisë së lartë. Ky plan është kritikuar ashpër edhe nga organizatat ndërkombëtare, përfshirë Kryqin e Kuq. Nëse vërtet shqiptarët kanë qenë kriza e kësaj dekade për Britaninë siç pretendojnë ata, përgjigjen e jep vetë qeveria e këtij vendi, e cila konfirmon se gjatë këtij viti i duhen 1 milion emigrantë për të kryer profesionet komunale dhe të tjera me pagë të ulët. anglezët preferojnë të mos i bëjnë ato.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës