Britania pret samitin e parë global të sigurisë së AI

Inteligjenca artificiale/ Foto: GORODENKOFF PRODUCTIONS / Sciencephoto / Profimedia

Britania do të presë një samit global të sigurisë së inteligjencës artificiale më vonë këtë vit, tha qeveria britanike, duke shtuar se kryeministri Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden do të diskutojnë gjithashtu gjatë takimit të sotëm.

Samiti do të diskutojë rreziqet e paraqitura nga inteligjenca artificiale, duke përfshirë sistemet kufitare, dhe do të diskutojë se si ato mund të zbuten përmes veprimeve të koordinuara ndërkombëtarisht, tha qeveria britanike në një deklaratë.

Disa qeveri po shqyrtojnë se si të zbusin rreziqet e teknologjisë së re, e cila ka parë një bum në investime dhe popullaritet konsumator në muajt e fundit pas lëshimit të ChatGPT të OpenAI.

Kjo përfshin Kinën, ku qeveria po përpiqet të iniciojë rregullore për inteligjencën artificiale, sipas miliarderit Elon Musk, i cili u takua me zyrtarë gjatë udhëtimit të tij të fundit në Kinë.

Rregullatorët në mbarë botën po përpiqen të hartojnë rregulla për të qeverisur përdorimin e inteligjencës artificiale, e cila mund të gjenerojë tekst dhe imazhe, ndikimi i të cilave është krahasuar me ardhjen e internetit.

Sunak, i cili po viziton Shtetet e Bashkuara, do të takohet sot me Biden në Shtëpinë e Bardhë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës