Britania kërkon bisedime me Rusinë, njoftoi takimi Truss-Lavrov në Moskë

Ministrat e Jashtëm të Britanisë dhe Rusisë, Liz Truss dhe Sergey Lavrov / Fotokolazh i WC / EPA

Sekretari i Jashtëm britanik Liz Truss pritet të vizitojë Moskën në shkurt për të zhvilluar bisedime me homologun e tij rus Sergej Lavrov, botuar Agjencia e lajmeve RIA, duke cituar një burim diplomatik.

Vizita e planifikuar vjen në një kohë të tensioneve të rritura midis Rusisë dhe Perëndimit mbi Ukrainën. Lavrov dhe Sekretarin Amerikan të Shtetit Anthony Blinken nuk bëri ndonjë përparim në bisedimet për këtë çështje këtë javë, por ranë dakord që bisedimet duhet të vazhdojnë për të zgjidhur krizën që ka ngjallur frikën për një konflikt të mundshëm ushtarak në mbarë botën.

Britania dëshiron bisedime me Rusinë

“Sekretarja e Jashtme britanike ka kërkuar që t'i jepet mundësia për të vizituar Moskën, ku do të zhvillojë bisedime me Lavrov. "Moska pranoi ta vizitonte atë në shkurt." Ministria e Jashtme ruse nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga Reuters dhe Ministria e Jashtme Britanike nuk pranoi të komentonte.

Një burim i lartë në Ministrinë Britanike të Mbrojtjes tha të shtunën se ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu ai gjithashtu pranoi të bisedonte në Moskë me homologun e tij britanik Ben Wallace. Shoigu e ftoi Wallace në Moskë të premten dhe Wallace i bëri një ftesë të ngjashme homologut të tij rus në fillim të kësaj jave për të vizituar Londrën për bisedime.

“Ministri i Mbrojtjes është i kënaqur që Rusia ka pranuar ftesën për bisedime. Duke qenë se bisedimet e fundit dypalëshe për çështjet e mbrojtjes mes dy vendeve tona u zhvilluan në Londër në vitin 2013, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu ofroi që takimi të zhvillohej në Moskë. “Ai tha se do të përpiqet të eksplorojë të gjitha mënyrat për të arritur stabilitetin dhe zgjidhjen e krizës ukrainase”, tha burimi, duke shtuar se koha e takimit ende nuk ishte konfirmuar.

Britania dhe NATO janë të shqetësuara për Rusinë

Britania dhe aleatët e saj në NATO kanë shprehur shqetësim të thellë për akumulimin e trupave ruse në kufirin me Ukrainën dhe kanë paralajmëruar udhëheqjen e vendit për pasoja të rënda ekonomike nëse shkon në ofensivë.

Rusia mohon planet për të pushtuar Ukrainën, por kërkon garanci ligjërisht të detyrueshme sigurie nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO. Britania njoftoi të hënën se kishte filluar dërgimin e armëve antitank në Ukrainën joanëtare të NATO-s për të ndihmuar vendin të mbrohej kundër një pushtimi të mundshëm rus.

Video e ditës