Britanikët pretendojnë se ukrainasit shkatërruan radarët e fuqishëm rusë

Foto: EPA-EFE / STR

Ministria britanike e Mbrojtjes në raportin e saj të përditshëm për situatën në Ukrainë thekson se më 23 mars 2023, forcat e operacioneve speciale ukrainase publikuan një video të shkatërrimit të radarit rus kundër baterive ZOOPARK-1M në rajonin e Donetskut.

Të dyja palët po përpiqen të neutralizojnë radarët kundër baterive gjatë pushtimit të Ukrainës.

Këto sisteme janë relativisht të pakta në numër, por ato kanë një rëndësi të madhe në fushën e betejës, sepse u lejojnë komandantëve të lokalizojnë shpejt dhe të angazhojnë artilerinë e armikut.

Për shkak se ato kanë një nënshkrim elektromagnetik aktiv, ato mund të zbulohen dhe shkatërrohen. Rusia ka humbur të paktën gjashtë radarë ZOOPARK-1M deri më tani dhe ndoshta vetëm një numër i kufizuar ka mbetur në Ukrainë.

Rinovimi i flotës së radarëve kundër baterive ka të ngjarë të jetë një prioritet kyç për të dyja palët, por gjithashtu një problem për Rusinë sepse sistemet mbështeten në dërgesat e elektronikës të sanksionuar të teknologjisë së lartë, tha ministria.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës